2024. július 17., szerda

Megújuló energiaforrások

Székesfehérvári diákok vajdasági rendszereket tanulmányoznak


A Határok nélkül projektum keretében egy újabb látogatásra került sor, ezúttal a székesfehérvári Árpád Szakképző Iskola és Kollégium villanyszerelő szakos diákjai látogattak Vajdaságba, hogy közelebbről megismerkedjenek a megújuló energiák felhasználásával.

Több helyszínen is jártak a székesfehérváriak, hogy közelebbről megismerkedjenek a nap, a szél és a geotermikus energia felhasználásával.

Szabadkán a Majsai híd lábánál nemrégen felújított 470 négyzetméteres épületben jártak, ahol a geotermikus rendszer működését tanulmányozhatták, és sok hasznos információhoz jutottak Stevo Marićtól, a rendszer kivitelezőjétől.

– Ebben az épületben meleg vizes szivattyúrendszert építettünk be padlófűtéssel és saját nyolcvan méter mélységű kúttal. Az épület felújítása során a hőszigetelésre nagy gondot fordítottak, de a takarékosságot szolgálja ennek a rendszernek a bevezetése is. Januárban ennek az épületnek a fűtésköltsége mindössze 17 ezer dinár volt, s a számítások szerint a befektetés 3–5 éven belül megtérül. Egy kilowatt elhasznált elektromos áram mintegy 5,5 kilowattnyi hőt ad, vagyis a rendszer hatékonysága 1:5. Vajdaságban mintegy ötven ilyen rendszer már működik, hiszen a talajvíz mindenfelé jelen van és kihasználható.

Dulić Perčić Margit, az iskola szaktanára elmondta, az újvidéki Mihajlo Pupin Középiskolával való együttműködésük immár tizenöt éve tart, melyet ez a program is gazdagít, s a projektum keretében nemrégen a székesfehérvári iskolában szereltek fel egy új tantermet a villamosműszerészek részére, most pedig Újvidéken napelemeket fognak közösen szerelni, de a kúlai Mihajlo Pupin Elektrotechnikai Középiskolában is jártak a héten, ahol a napenergiával működő rendszerrel ismerkedtek meg.

– Az itt kapott információk nemcsak a diákok számára hasznosak, hanem a tanárok és az iskola részére is fontosak ahhoz, hogy új szakmai csoportokat nyithassunk majd. Másrészt világszerte az a cél, hogy minél inkább kihasználjuk a megújuló energiaforrásokat, s így óvjuk a környezetünket – mondta a tanárnő.

Heitel Szabolcs, az iskola egyik tanulója nagyon hasznosnak ítélte a látogatást, hiszen a későbbiekben a megújuló energiaforrásokkal szeretne foglalkozni, s mint mondta, elsősorban a nap- és szélenergia kapcsán látottakat tudja majd hasznosítani.

– Nagyon jó, hogy a technológiákat rendszereket összességében megismerhetjük, mert összhangban kell lenniük egymással, és fenntarthatónak kell lenniük. Úgy vettem észre, a többiek is hasznosnak találják a kapott információkat.