2024. november 23., szombat

„Még mindig gázzal a legolcsóbb fűteni”

A Gázművek az iskolákat és az óvodákat is szeretné minél hamarabb rákapcsolni a hálózatra
A Szabadkai Gázművek jelenleg a város központjában, a Korzón bővíti a hálózatot (fotó: Varjú Sára)

A Szabadkai Gázművek Közvállalat az elmúlt hónapokban megállás nélkül dolgozott a hálózat bővítésén, és amíg az időjárás engedi, folytatódnak a munkálatok. A rendszer készen áll a fűtési idényre, műszakilag is mindent előkészítettek és a rendelkezésre álló gáz is elegendő lesz, így az új fogyasztókat is képesek ellátni a téli hónapokban.

Grgo Horvacki, a Gázművek igazgatója elmondta, idén a város számos pontján végeztek munkálatokat, amelyek során kibővítették a hálózatot és új fogyasztókat kapcsoltak rá a rendszerre, illetve több helyen átalakításokra is sor került.
– Idén az egyik legnagyobb beruházásunk az Állatorvosi Intézettől a kisbajmoki ipari zónáig való mintegy 4,5 kilométer hosszú főgázvezeték megépítése volt, amit határidő előtt sikerült befejeznünk. Emellett befejeztük a még tavaly elkezdett munkálatokat is a Szegedi úton, az ottani ipari zónánál. Mivel többen jelezték igényüket a gáz bevezetésére, a városban is bővítettük a hálózatot, pillanatnyilag például a Korzón dolgozunk. Ezek a beruházások 28 millió dinárba kerültek, huszonöt millió dinárt hitelt vettünk fel, hárommillió pedig saját eszköz volt. Idejekorán gondolnunk kell a jövő évi beruházásokra is, így máris folyamatban van a tervdokumentációk kidolgozása, az engedélyek beszerzése, illetve mindaz, ami ahhoz szükséges, hogy tavasszal rögtön megkezdhessük a munkálatokat – tudtuk meg az igazgatótól.
A kisbajmoki ipari zónában a Siemens gyár már jelezte, hogy rákapcsolódna a rendszerre, sor kerül majd néhány átalakításra is a hálózaton, például a Sever esetében, ahol jelezték, hogy mindegyik csarnokot külön szeretnék fűteni és mérni a fogyasztást. Folynak a tárgyalások, hogy a magyarkanizsai gyógyfürdőt is rákapcsolják a hálózatra, tervben van a Prozivka lakótelepen egy medence építése is, melyet úgyszintén a gázzal lehetne fűteni, ahogy Kelebián a vámhivatalt is.
– Jól kiépített hálózatunk van, amelyre sokkal többen kapcsolódhatnak rá, mint amennyien most vannak. Jelenleg ez a szám 8500 fogyasztó körül mozog és az év végéig száz új fogyasztóra számítunk. A rendszer stabil, a gáz jó minőségű és van elég. Jelenleg évente 23-25 millió köbméter gáz fogy el, de ha az ipari fogyasztók is rákapcsolódnak a hálózatra, ez a szám tovább növekszik majd és a meglévő rendszert jobban kihasználjuk majd. Ami az árakat illeti, el kell mondani, hogy 2009 májusában korrigálták utoljára a gáz árát. A Köztársasági Energetikai Ügynökség számításai szerint idén 16 százalékkal kellene növekednie a gázárnak, de ehhez a kormány jóváhagyása is szükséges. A Szabadkai Gázműveknek erre nincs semmilyen befolyása, mi szinte csak megfizettetjük a fogyasztást, de mi is fentről kapjuk az utasítást és a befizetéseket küldjük tovább a Szerbiai Gázműveknek. A jelenlegi ár köbméterenként 38,33 dinár, egy ekkora emelés után 41,17 dinár lenne a háztartások részére.
A gáz még mindig az egyik legolcsóbb és legkényelmesebb fűtési mód, mutatott rá Grgo Horvacki, hiszen a hőszabályzókkal racionálisabb lehet a fogyasztás, és az embereknek több idejük van kifizetni adósságukat, hátralékaikat. Az igazgató megjegyezte, az elmúlt tél folyamán észrevehetően kevesebb volt a fogyasztás, mint annak előtte, ami szerinte elsősorban annak köszönhető, hogy sokan ésszerűbben használják az energiát és felismerték, hogy hosszú távon kifizetődő a házak megfelelő hőszigetéléséről gondoskodni, és így a fogyasztás is húsz-harminc százalékkal kisebb. Tekintve, hogy a gázfűtés olcsóbb, a Gázművek vezetősége kezdeményezte az illetékeseknél, hogy az iskolákban és az óvodákban vezessék be a gázt, így a fűtésköltségek megfeleződnének és felajánlották, hogy ingyen elvégeznék az objektumok rákapcsolását a hálózatra.
Pár évvel ezelőtt nagy pánikot okozott, amikor az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus miatt elzárták a gázt, így Európa-szerte rengetegen maradtak fűtés nélkül. Hogy ehhez hasonló eset ne érjen váratlanul bennünket, Udvarnokon egy föld alatti tárolóban tartalékolnak gázt, így nagyobb biztonsággal nézhetünk a tél elé, és Szerbia más országokkal is tárgyalt, melyek gáztárolókkal rendelkeznek, hogy a gázellátás folyamatos
legyen egy rendkívüli szituáció esetén is, tette még hozzá Grgo Horvacki.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás