2024. december 5., csütörtök
SZABADKAI HISTÓRIÁK

Szabadka fekete karácsonya

Vasárnap lesz szenteste, hétfőn pedig itt a karácsony. Városunk történelme szép, meghitt és szomorú karácsonyokban egyaránt bővelkedik. Százöt évvel ezelőtt ez utóbbiban volt részük a szabadkaiaknak, hiszen nem sokkal voltak túl egy világháborún, majd az azt követő forradalmon, a várost szerb csapatok vették ellenőrzés alá és a szabadkai katonák jó része akkor még nem térhetett vissza otthonába. Talán csak annak örülhettek az akkoriak, hogy négy év pusztító háború után végre békében emlékezhettek meg Jézus születéséről.

A Bácskai Hírlap 1918. december 24-ei száma címlapján közölte a hírt, hogy karácsonyra mégis hazajöhetnek a szabadkai 86. gyalogezred katonái.

A szabadkai volt közös háziezred, a sok megpróbáltatáson keresztülment derék 86. gyalogezred a fegyverszüneti feltételek értelmében eltávozott Szabadkáról és demarkácionális vonalon túl fekvő
Kiskunhalasra tette át székhelyét. Mindazok a tisztek és legénység, a kik még tényleges szolgálatot teljesítenek, szintén elhagyják a várost és bevonultak az ezredhez. Ezek az egyének természetesen
szabadságra se jöhetnek a megszállott Szabadkára, mert ugyan csak a fegyverszüneti feltételek értelmében Szabadkán tényleges katonai szolgálatot teljesítő egyén nem tartózkodhatik.

A 86. gyalogezred állományában nagyon sok szabadkai van és a karácsonyra való tekintettel nagy elkeseredést keltett a katonák körében az a hir, hogy nem jöhetnek haza. A sok csatát elszenvedett katonák, a kik a boldog békét nem igy képzelték eltölteni, elhatározták, hogy a szabadkai
szerb térparancsnokhoz fordulnak, melynek liberalizmusára és emberszeretetére appelálva kérni fogják hogy a 86-ik gyalogezred szabadkai illetőségű katonái itthon töltsék a karácsonyi ünnepeket.

A katonák kérelmét egy tiszti bizottság terjesztette fel írásban Matievics István dr. főispán elé, a ki a kérést pártolólag terjesztette a szerb térparancsnoksághoz. A katonák kérelme nem maradt
eredménytelenül. A lojális szerb térparancsnok megengedte minden 86-os szabadkai tisztnek és katonának, hogy az ünnepre hazajöhessen és a négy háborús karácsony után az idei karácsonyi ünnepeket családja körében tölthesse. A térparancsnokság csupán azt kötötte ki, hogy a szabadságra hazatérő katonai egyének Szabadkán, mint megszállott területen ne viseljenek uniformist, hanem polgári ruhában járjanak a városban” – olvasható a szabadkai napilapban.

A másnapi, december 25-ei Bácskai Hírlap címlapján egy vezércikkben köszöntötték a karácsonyt, kiemelve, hogy végre békében ünnepelhetik azt.

Minden karácsony szent estéjén elindul Jézus s megtekinti a világot. Négy év óta minden karácsony arról győzte meg, hogy az emberség méltatlan volt a megváltásra. Most gyönyörűséggel indult el szemle útjára: négy véres karácsony után az első béke-karácsonyra” – állt a vezércikkben.

Szintén a karácsonyi számban egy kis hír arról tájékoztat bennünket, hogy ekkoriban éjjeli kijárási tilalom volt érvényben Szabadkán, amit az ünnepre való tekintettel felfüggesztettek.

A katonai parancsnokság rendelete értelmében az utcákon éjjel 11 óra után járni nem szabad. Tekintettel arra, hogy karácsony éjféljén a katholikusoknak miséje van, a katonai parancsnokság ezen rendeletét karácsony éjszakára felfüggesztette s igy mindenki szabadon gyakorolhatta valásos érzületét” – adta hírül a Bácskai Hírlap.

A napilap december 28-ai számában pedig Szabadka fekete karácsonya címmel közöltek egy riportot arról, hogy hogyan is teltek el az ünnepek városunkban.

Hogy szórakozott Szabadka 1918 karácsonyán? Sehogy. A megszokott karácsonyi mulattságok elmaradtak. Színház nincs, a szerb színházat inkább a megszálló sereg katonái és a szerb közönség látogatta. A mozik este nem játszottak. A délutáni előadások előtt minden mozgóban hatalmasan ostromolták jegyért a pénztárakat. A déli Korzó a csúnya idő dacára is szokatlanul népes volt. A mindig kihalt esti szabadkai utca azonban erre a nagy ünnepre sem változtatta meg a képét. A családok nem vendegeskedtek este, mindenki igyekezett otthon maradni. Az idei karácsonyban az otthon se mutatta a megszokott képet. Ugylátszik a légi közlekedés is rosszabbodott, mert az angyalok nem voltak nagyon bőkezűek az idei karácsonyi ajándékokkal” – alább pedig hozzátették:

Érdekes volt megfigyelni, hogy a templomok talán még egy karácsonykor sem voltak olyan zsuffoltak mint éppen most. Ugylátszik, hogy az emberek a vallásba vetett hithez folyamodtak, hogy ne csüggedjenek el teljesen a jövő iránt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Hazatérés a frontról 1918-ban – a szabadkai katonák karácsonyra visszatérhettek otthonaikba / pangea.blog.hu