Topolya régi-új köztéri szoboregyüttese
Az eddigi önkormányzatokból hiányzott az akarat a szobor visszaállításához, véli Hadzsy János, a projektum egyik kezdeményezője. A szoboregyüttes átadására négy püspököt várnak.
Az évtizedek óta a Kálvária kertjében pihenő szobrot az elmúlt hónapokban restaurálták és felállították a topolyai Felvonulási téren. A visszaállítás kezdeményezője a Humentis civil szervezet volt, amely kihasználva a nemzeti tanácsi választásokat, a kampány idején pénzt szerzett a projektumra. A szobor már áll, és egy kereszttel együtt szoboregyüttest alkot a Vajdasági Bank épülete előtt. Hadzsy János a Humentis képviselője a Magyar Nemzeti Tanácsban, s a helyreállítás egyik kezdeményezője. A következőket mondta a projektum előzményeiről:
– Gyerekkorom óta tudom, hogy Topolyán több szobor is létezett, köztük a Szentháromság-emlékmű. Ezt 1945-ben ledöntötték, felszállították a Kálvária-dombra és több mint hatvan évig ott volt, fűvel benőve, feledésbe merülve. A helyreállítás ötlete Traparić Slobodan úrtól, a topolyai Omega Televízió igazgatójától származik, és a Magyar Nemzeti Tanács választásait kihasználva sikerült pénzt kapnunk a Tartományi Nagyberuházási Alaptól a projektumra.
Milyen állapotban volt a szobor a helyreállítás előtt?
– Ledöntésekor mindkét alaknak letört a feje, Jézus kezéből hiányzott a kereszt, az Úr kezéből a jogar és a galamb képében megjelenő Szentlélek is letört. A szobrot Rumára szállították egy szobrászművészhez, aki korabeli fényképek alapján restaurálta. A helyreállításhoz még júliusban hozzáláttunk, és múlt héten sikerült újra felállítani a szobrot.
Mi alapján választották ki a szobor új helyét?
– Különböző okok miatt nem lehetett az eredeti helyére visszaállítani, ezért választottuk a Vajdasági Bank előtti teret, ami nincs messze az eredeti helyétől. Úgy gondoltuk, hogy ha már felállítjuk a Szentháromság-szobrot, ami egy általános keresztény szimbólum, akkor állítunk mellé egy keresztet is. Egyesek azt mondják, hogy ez pravoszláv kereszt lett. Ám legyen! Bár számomra egy kereszt nem lehet pravoszláv, református, evangélikus vagy katolikus, mert ez egy ökumenikus szimbólum, amely minden keresztény egyház alapjelképe.
Mikor szeretnék felszentelni a szoboregyüttest?
– Jelenleg abban a fázisban van a visszaállítás, hogy már csak a két szobor közti platót kell befejezni, és a megvilágítást beépíteni. Ez egy-két napos munka, csak arra várunk, hogy az időjárás egy kicsit megenyhüljön. Szerintem még idén elkészül. Azt viszont nem tudjuk pontosan, mikor lesz az avató, de az szinte biztos, hogy az avató rendezvényen jelen lesznek a történelmi egyházak püspökei. Csete Szemesi István református és Dolinszki Árpád evangélikus püspök már megígérte, hogy eljön. Tárgyalások folynak Pénzes János katolikus püspökkel és a bácskai pravoszláv érsekséggel is.
Miért fontos Topolyának a Szentháromság-szobor visszaállítása?
– Érzelmileg ez egy nagy előrelépés, és végre sikerült visszaadni Topolya lelkének egy morzsáját. Úgy érzem, hogy az eddigi topolyai önkormányzatoknak nem volt meg a kellő akaratuk a helyreállításhoz, mert a költségek egy önkormányzat számára nem jelentenek túl nagy összeget. Azt el kell mondanom, hogy a város vezetése segített a Szentháromság-szobor visszaállításában, ők biztosították a helyet és a terveket, mi pedig a többit.
Tervezik más szobrok helyreállítását is?
– Az elképzelés megvan, de a kivitelezéshez sok más is szükséges. Először is meg kell találni azokat a szobrokat. Topolyán a Szentháromság- és a Hadzsy-szobor mellett létezett egy első világháborús honvédek emlékére állított szobor is. Ez szerencsére nem színes fémből készült, így csak elföldelték, viszont I. Péter király bronzszobrát öntödébe szállították. Ezek visszaállításához komolyabb tervezés és hozzáállás kell, de nem lehetetlen feladat. Nekünk az a célunk, hogy Topolyának visszaadjuk a szobrait, a lelkületét és megpróbáljunk újból várost faragni ebből a településből.