2024. július 17., szerda

Emelt szintű szolgáltatás: kevesebb várakozás, jobb ellátás

Kilencven számítógépre és más műszaki felszerelésre lenne szükség az elektronikus kartonok létrehozásához

Három év múlva már nem lesz szükség a kartonokra

A topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház egyike Szerbia azon negyvenkét egészségügyi intézményének, amely sikeresen szerepelt az Emelt szintű szolgáltatás helyi szinten elnevezésű program keretében meghirdetett pályázaton. A község egészségügyi intézményeiben feltehetően már a jövő évben érezhetők lesznek a pályázat első eredményei.

Szerbia 32 millió euró értékű hitelhez jutott a Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank jóvoltából. Ezen eszközök az Emelt szintű szolgáltatás helyi szinten elnevezésű program megvalósítását teszik lehetővé, az Egészségügyi Minisztérium, az Oktatásügyi Minisztérium, valamint a Munkaügyi Minisztérium bevonásával, azok közvetítésével.

– A szóban forgó projektum 2009 és 2012 között fog realizálódni. Az egészségügy 13 milliós tétellel gazdálkodhat. Az illetékesek első számú feladatuknak tekintik, hogy az ország 157 egészségügyi intézményében az informatikai rendszer fejlesztésére sor kerülhessen. A negyvenkét sikeres pályázó, köztük Topolya község egészségháza, kiemelt helyzetéből adódóan szélesebb körű fejlesztés alá esik majd. Számítógépes felszerelések, szoftverek érkezésére számíthatunk, amelyek lehetővé teszik az ún. elektronikus kartonok üzembe helyezését intézményünkben. Nemcsak műszaki felszerelésekhez jutunk majd, a jövőbeli felhasználók oktatási folyamata megszervezésének, lebonyolításának feltételeit is biztosítja a projektum – nyilatkozta lapunknak dr. Szakmány Major Edit, a topolyai egészségház igazgatója.

Az emelt szintű szolgáltatás beindításához Topolya község egészségügyi intézményében hozzávetőlegesen kilencven számítógépre, nyomtatókra, és a megfelelő műszaki felszerelés biztosítására van szükség. Az elmúlt héten jártak Topolyán az Egészségügyi Minisztériumnak a szóban forgó program kivitelezésén dolgozó szakemberei, akik terepi felmérést végeztek. Arra is kitért elemzésük, milyen műszaki feltételeket kell teremteni ahhoz, hogy a község helyi közösségeiben működő rendelők információs rendszere összeköttetésbe kerülhessen a központi rendszerrel.

– Jelenleg sajnos az a gyakorlat, hogy szakemberünk meghatározott időközönként személyesen, adathordozóval a kezében járja a terepet, ily módon begyűjtve rendelőinkből a kötelezően beszolgáltatásra váró adatokat. Ez a módszer időigényes és komoly anyagi megterheléssel jár. A projektumnak köszönhető fejlesztések jóvoltából a helyi közösségekben működő rendelőkből is napi szinten, az internetkapcsolatnak köszönhetően beszolgáltathatók és feldolgozhatók lesznek a szükséges adatok. Remélhetően a községen belüli kapcsolatformák fejlesztésére már a jövő év folyamán sor kerülhet. 2012-ig várhatóan az egyes egészségházak és a velük közvetlen kapcsolatban álló kórházak között is kialakulhat egy törvény által szabályozott élő internetes kapcsolatforma, amely adatok egymás közötti cseréjét eredményezné. Ha rendelkezünk majd korszerű számítógépekkel, elektronikus kartonokat tartalmazó nyilvántartással, bizonyos készülékekkel, például laboratóriumunk biokémiai készülékével, a sejtszámlálóval mért eredményeket egyenes úton a beteg kartonjába továbbíthatjuk. Bízunk benne, hogy a jövőben az emelt szintű szolgáltatásnak köszönhetően az is megvalósul, hogy a röntgenkészülékünk fejlesztésével az ott nyert adatokat is számítógépbe vihetjük, annak segítségével dolgozhatjuk fel.

Az igazgatónő kitért arra, hogy a projektum október végén Belgrádban szervezett bemutatóján beszámoló hangzott el arról, hogy az Egészségügyi Minisztériumban az egészségházak már meglévő, karton formájában nyilvántartott dokumentációjának elektronikus módon való archiválásának módján is dolgoznak.

– Az emelt szintű szolgáltatások bevezetésétől azt remélem, hogy kevesebb várakozási időt hoz majd a beteg számára, jobb ellátást eredményez, ami bizonyos szinteken nélkülözi majd az informatikai fejlesztéssel feleslegessé vált, egyébként pénz- és időigényes személyes jelenlétet a beteg részéről. Az orvosok tehermentesítésével az egészségügyi dolgozóknak a megelőző tevékenység kifejtésére is több idejük marad – hangzott el Szakmány Major Edit véleményezésében.