2024. július 17., szerda

Felújítás alatt a gyógyszertár

Új pultok, tágasabb helyiség várja rövidesen a város központjában lévő gyógyszertárba látogatókat – Kevés az okleveles gyógyszerész a topolyai községben

A munkálatok jól haladnak: november végére megújul a patika

A november 9-én kezdődött felújítási munkálatok kivitelezésére három hetet irányoztak elő. A renoválás a Phoenix Pharma gyógyszerszállító vállalat támogatásának köszöntően valósul meg. A beruházás értéke háromszázezer dinárt tesz ki.

A fenti információkat dr. Szakmány Major Edit, a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatónője osztotta meg velünk, akitől a felújítás menetéről és más aktuális kérdésekről érdeklődtünk.

– Az úgynevezett officina részt, vagyis a gyógyszertárnak azt a részlegét bővítjük, ahol az ügyfélfogadás, gyógyszerkiadás zajlik. A jelenlegi, erre a célra fenntartott helyiséget és a mellette lévő, korábbi laboratóriumi részt összenyitjuk. Ez utóbbit is polcrendszerrel látjuk el. Rövidesen korszerűbb pultok várják majd a gyógyszertárba látogatókat. Újításként bevezetjük, hogy ezentúl azoknál az ablakoknál is, ahol eddig csak receptre kiváltható gyógyszerekkel láttuk el a pácienseket, a renoválást követően negatív listás gyógyszereket, egyéb termékeket is vásárolhatnak majd a polgárok. Remélem, mindannyiunk megelégedésére – fejtette ki az igazgatónő.

Mint azt az intézmény vezetőjétől megtudtuk, jelenleg a községben hét helyen működik állami gyógyszertár teljes vagy részleges munkaidővel. Topolyán két helyen, a központban és a központi egészségház folyosóján van gyógyszertár. Pacséron is működik, ahonnan a gyógyszerész a szomszédos településre is utazik, hogy fél munkaidőben Bácskossuthfalván is elláthassa feladatait. Egy szakember egy munkahéten három napon keresztül, teljes munkaidővel Gunarason látja el a munkáját. Bajsán és Zentagunarason hetente kétszer, fél-fél munkaidővel dolgozik gyógyszerész.

– Jelenleg az egészségügyi törvény kimondja, hogy a gyógyszert csak okleveles gyógyszerész adhatja ki a betegnek. A középiskolát végzett gyógyszerész-technikusi képzettségű személy ezt nem teheti meg. Kevés azonban az okleveles gyógyszerész, továbbá egy-egy egészségügyi intézménynek komoly anyagi és egyéb megterhelést jelent egy-egy szakemberének utaztatása az adott község helyi közösségeibe. Véleményem szerint a nehéz helyzetre megoldást a kézi gyógyszertár működtetése hozhatna. Arra azonban, amit ez az újítás vonna maga után, vagyis, hogy olyan településeken, ahol nincs lehetőség gyógyszertár üzemeltetésére, maga az orvos adhatná ki betegének a receptre felírt gyógyszereket, még nem él nálunk a gyakorlat – összegzett dr. Szakmány Major Edit. Az igazgató az elmúlt héten Zomborban, a topolyai mellett a zombori, a szabadkai, a zentai, a kishegyesi, a valjevói, a nagybecskereki, az adai, a piroti, a kúlai, a nagykikindai és a šabaci egészségügyi intézmények képviselői részvételével zajlott tanácskozáson szerzett tapasztalatairól is beszámolt lapunknak:

– A szakmai összejövetelen egészségügyi intézményeink működtetése során felmerülő közös problémáinkról fogalmaztunk meg tervjavaslatot azok kiküszöbölésére. Az említett dokumentumot eljuttattuk az egészségügyi minisztérium, a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet, a Szerbiai Orvosi Kamara és a Szerbiai Orvosok Szakszervezete illetékeseihez. A dokumentumban megfogalmaztuk: javasoljuk, fontolják meg annak lehetőséget, hogy a jövőben gyógyszerész-technikusok is adhassanak ki, illetve adhassanak el receptre felírt gyógyszereket okleveles gyógyszerész jelenlétében – újságolta a topolyai egészségház igazgatója.