2024. július 17., szerda

Bonyodalmak a gyermekegészségügyi ellátás körül

A topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatója nyilatkozott lapunknak

Bácskossuthfalvára vagy a topolyai egészségház gyermekosztályára kell vinni a beteg gyerekeket

Az elmúlt időszakban a Topolya község helyi közösségeiben működő egészségügyi rendelőkben végzett ellenőrző vizsgálataik során az egészségbiztosító illetékesei megállapították: szabálytalanságot követett el az intézmény, amikor engedélyezte, hogy faluhelyen – gyermekgyógyász szakorvos hiányában – a szülők kérésére általános orvos láthassa el a gyermekkorú pácienseket. A topolyai egészségház – más hasonló intézményekkel egyetemben – úgy döntött, nem vállalja többé az anyagi és egyéb büntetések kockázatát.

Dr. Szakmány Major Edit, a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatója a közelmúltban Zomborban tartott tanácskozáson szerzett tapasztalatairól számolt be lapunknak.

– A szakmai összejövetelen az egészségügyi intézményeink működtetése során felmerülő közös problémáinkról tárgyaltunk, azok kiküszöbölésére fogalmaztunk meg tervjavaslatot. Az említett dokumentumot eljuttattuk az Egészségügyi Minisztérium, a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet, a Szerbiai Orvosi Kamara és a Szerbiai Orvosok Szakszervezete illetékeseihez. Első pontként fogalmaztuk meg: javasoljuk, hogy az illetékesek fontolják meg annak lehetőséget, hogy a jövőben a faluhelyeken rendelő általános orvosok is elláthassák – szerződést kötve a szülőkkel – az iskoláskor előtti és az iskoláskorú gyermeket, rendelkezhessenek gyógyszerfelírási joggal. Javaslatunkba azt is belefoglaltuk, hogy a gyermekgyógyászati rendelőkben dolgozó orvosok, még ha nem is rendelkeznek az adott pillanatban szakvizsgával, legalább az iskoláskorú gyermekek esetében megtehessék ugyanezt.

Az igazgatónő szerint a törvénymódosításokra a községünket is érintő nagyfokú gyermekgyógyászszakorvos-hiány miatt van szükség. Az 596 négyzetkilométer területű Topolya községben működő tizenöt egészségügyi rendelő közül csak két helyen, Topolyán és Bácskossuthfalván működik gyermekrendelő. A községben, az egészségház keretein belül, jelenleg négy gyermekgyógyász szakorvos van munkaviszonyban. Közülük egyikük maga az intézmény vezetője, aki jelenleg igazgatói teendői mellett a csípőultrahang-szűrés feladatát is ellátja. A bácskossutfalvi gyermekgyógyászati rendelő orvosa bár túl van már a szakképzésen, szakvizsgával még nem rendelkező orvosként fogadja kis pácienseit. A felsoroltakon kívül egy magángyermekgyógyász is rendel a városban.

– A gyakorlat mostanáig az volt, hogy a szülő döntött: szerződést köt a lakhelyén, az adott községbeli településen dolgozó általános orvossal gyermeke ellátása céljából is, vagy a legközelebbi gyermekgyógyászati rendelőben teszi meg ugyanezt. Ha az utóbbi megoldást választotta, a döntés maga után vonta azt is, hogy például Kavillóból a szülőnek beteg gyermekével akár harminc kilométeres utat is meg kellett tennie egy irányba, ha fel akarta keresni a gyermekorvost. Több évtizede élő gyakorlat, hogy a karađorđevói, zobnaticai, kisbelgrádi, Tomislavcin élő gyermekek Topolyán rendelkeznek betegkartonnal. A bajsaiakra is mind nagyobb számban jellemző ugyanez. Arra kényszerültem, hogy – a nehéz anyagi körülmények ellenére – elrendeltem: míg a helyzet nem rendeződik, a településeken dolgozó általános orvosaink a jövőben ne kössenek szerződést gyermekpáciensek esetében, hanem irányítsák a szülőket Bácskossuthfalvára vagy Topolyára. Az ottani gyermekosztályokon kell szerződést aláírnia a szülőnek gyermeke leendő kezelőorvosával – fejtette ki Szakmány Major Edit.

A zombori összejövetelen a topolyai mellett a zombori, a szabadkai, a zentai, a kishegyesi, a valjevói, a nagybecskereki, az adai, a piroti, a kúlai, a nagykikindai és a šabaci egészségügyi intézmények képviselői részvételével megfogalmazott dokumentumban kitételként szerepel, hogy az illetékesek tegyék lehetővé: a jövőben az egészségügyi intézmények számítógépes rendszere ne zárja ki annak lehetőségét, hogy a szülő iskoláskor előtti és iskoláskorú gyermeke esetében is ugyanazzal a gyermekorvossal szerződhessen. Az intézményvezetők szorgalmazzák továbbá: a nem lakóhelyükön tanuló kiskorú diákok esetében legyen inkább az az alternatíva, hogy ne a tanintézmény helyszíne, hanem az állandó lakcím legyen a döntő kezelőorvos-választásnál, és az egyetemisták is hasonló választási lehetőséggel élhessenek. Hangsúlyozták, jó lenne, hogy ha egy felsőfokú tanulmányait végző diák hosszabb ideig nem tartózkodik az egyetemi városban, választott orvosa közelében, az átruházhassa a gyógyszerfelírási jogot a tanuló lakóhelyén rendelő kollégájára.

– Szeretnénk, ha az esetenként dolgozó, tanulmányokat már nem folytató, de tizennyolcadik életévét be nem töltő fiatalokat ezentúl nem a gyermekrendelőkben, hanem a felnőtt részlegen tartanák nyilván – szögezte le végül beszélgetőtársunk.