2024. július 17., szerda

Szürkegazdaság esőben, szélben

Nehéz helyzetben a piaci árusok – Az időjárás mellett a kormány is mostohán bánik velük

A topolyai vásáron (Fotó: Lakatos János)


Nagy múlttal rendelkezik a piaci árusok topolyai egyesülete, melyet országos szinten is elismernek. A árusok helyzetét törvényileg kellene rendezni, véli az egyesület elnöke, de ebben a minisztérium nem partner. A tisztázott törvényi háttér új lehetőségeket nyitna.

Bizonytalan kategória, így nevezte a piaci árusokat Prokec Péter, Topolya Község Piaci és Vásári Árusai Egyesületének elnöke, aki egyben a Szerbiai Piaci Árusok Uniójának alelnöke is. Prokec elsősorban azért vélekedik így, mert a piaci árusok jogi helyzetét az állam már évek óta nem hajlandó rendezni. A törvény hiánya egyben az asztalok hosszú távú bérlésének és a piac fejlesztésnek is korlátot szab. Az egyesület elnökét először magáról az egyesületről kérdeztük:

Prokec Péter, Topolya Község Piaci és Vásári Árusai Egyesületének elnöke


– A piaci árusok topolyai egyesülete 1984-ben alakult meg, de csak hosszas várakozás után, 85-ben kaptuk meg a működési engedélyt. A minisztérium már akkor sem szívesen adott ki effajta iratokat. Jelenleg 86 tagot számlálunk, de a létszámunk volt már száz tag fölött is. Az egyesületnek bárki tagja lehet, nem szabtunk meg különösebb feltételeket. Munkánkkal nem arra törekszünk, hogy tagjaink valamilyen előnyhöz jussanak, hanem minden piacon áruló érdekeit képviseljük.

Milyen kötelezettségei vannak Topolyán a piaci árusoknak?

– December során ki kell váltani az évi helybérletet, ami a következő évre vonatkozik. Ez kb. 4700 dinárba kerül, és az idei 10 százalékkal drágult a tavalyihoz képest. Az éves helybérlet mellett havi bérletet is kell fizetni. Ez szintén 10 százalékkal drágult, így az idén kb. 2500 dinárt kell fizetnünk minden hónapban. Előnyösebb lenne, ha hosszabb időre is bérelhetnénk asztalt, mert jelenleg minden évben licitálnunk kell a helyekért. Ez csak akkor lesz lehetséges, ha az állam végre törvényileg meghatározza a státusunkat. Az országos unió már korábban elkészített egy erre vonatkozó javaslatot, de a minisztérium nem volt hajlandó erről tárgyalni.

Milyen körülmények között árulnak?

– A topolyai piac feltételei lehetnének jobbak is, de ennek előfeltétele a piaci árusokra vonatkozó törvény elfogadása. Így több évre is köthetnénk bérleti szerződést és lehetőség nyílna a topolyai piac fejlesztésére. Kragujevácon van az unió székhelye, és jártam az ottani ún. tarka piacon. A város uniós pályázaton nyert pénzből egy nagyon szép épületet emelt a piac számára, ahol minden asztal hűtéssel és fűtéssel rendelkezik. A topolyai csarnoknak is megvannak a lehetőségei a továbbfejlesztésre, annak ellenére, hogy vámraktárnak épült. A zöldséges rész fölé még tetőt kellene építeni, hogy a vásárlók sem ázzanak meg, de a hiányosságok ellenére azt kell mondanom, hogy a környező piacokon rosszabb a helyzet, mint a topolyain.

Van-e jövője a piacozásnak?

– A fiatalok bármilyen munkalehetőségért elmennek, mert a piaci árulás egy nagyon bizonytalan kategória. Az embernek könnyen rámehet az egészsége, noha nem jár egészség- és nyugdíjbiztosítás. Másfelől állandó feszültségben élnünk az attól való félelmünkben, hogy jönnek és elveszik a portékát. Mindebből már nagyon elegünk van. Mi nem szürkegazdaságot akarunk, hanem túl akarjuk élni ezt helyzetet, ha ez egyáltalán lehetséges.