2024. július 17., szerda

Vízügyeink

Topolyát és Kishegyest nem sújtja nagyobb belvíz – A Krivaja a szennyezések ellenére tisztul
A topolyai tó túlfolyója – A Krivaja idáig tiszta (Fotó: Lakatos János)

Bácsfeketehegy Közép-Bácska legcsapadékosabb része. Egy hektár termőföld áll víz alatt, emberi mulasztás miatt. Tavaly nem történt rendkívüli vízszennyezés, csak a szokásos. A két község területén nincs működő szennyvíztisztító berendezés

A topolyai DTD Krivaja Vízgazdasági Vállalat Kishegyes és Topolya községek területén fejti ki tevékenységét. Ez elsősorban a csatornahálózat karbantartását jelenti, de az ő hatáskörükbe tartozik a Krivaja folyó és különböző vízgyűjtő ágai, valamint a Csíkér. Emellett a DTD tartja karban és végzi a vízgazdálkodást a topolyai, a krivajai, a pannóniai és a svetićevói tavakon. A csapadékos időszak miatt a belvíz gondokat okoz Vajdaság-szerte. Hallgató Imrét, a vállalat igazgatóját arról kérdeztük, hogy mi a helyzet a belvízzel Topolya és Kishegyes területén:

– Itt a Telecskai dombokon nincsenek akkora gondok, mint például Bánátban. Az elmúlt év igen csapadékos volt, Bácsfeketehegyen 1024 milliméter eső hullott négyzetméterenként, úgyhogy az elmúlt évben ez volt Közép-Bácska legcsapadékosabb része. Vidékünkön egyébként 534 milliméter eső a többéves átlag. A termőföldeken ez a nagy mennyiségű csapadék nem jelentett nagy gondot, kivéve Bácsfeketehegyen. Itt az Újvidékre vezető út mentén kb. 1 hektárnyi terület a tavalyi év eleje óta víz alatt van. 30–40 évvel ezelőtt innen egy csőrendszer vezette el a vizet, ellenben jó tíz éve a csőrendszer végét beszántották. Azt kell mondanom, hogy a kialakult helyzet emberi mulasztás és felelőtlenség eredménye.

Más területeken is jelentkeztek hasonló gondok?

– Ilyen nagy gond máshol nincs. Ellenben a sok csapadék miatt emelkedik a talajvizek szintje és több helyen is betört az alacsony, lapos fekvésű házak pincéibe. Topolyán a Zoran Đinđić tér környékén küszködnek ezzel a problémával. Egy hosszabb, száraz időszak szükséges ahhoz, hogy a talajvizek visszahúzódjanak és ezekben a pincékben visszaálljon az eredeti állapot. Hasonló a helyzet néhány bácskossuthfalvi kertben is. Ezek is lapályban vannak és a magas talajvíz miatt az atmoszferikus vizek nem tudnak elszivárogni. Ez egyrészt a terep adottságai miatt van így, másrészt az általunk karbantartott csatornák állapota olyan, hogy az eddig lehullott csapadékot el tudták vezetni. Néhány településen elhanyagolták a vízelvezető árkokat és azok eltömődtek. Ez a csak az elmúlt időszakban okozott gondot, mert a víz sok helyen nem tud lefolyni. Látom, hogy a helyi önkormányzatok nagy erőfeszítéseket tettek ennek orvoslására, de a több évtizedes hanyagságot nem lehet egyszerre helyrehozni.

Mi a helyzet a tavakkal?

– Minden vízgyűjtő tavunkban maximális a vízállás. Tavaly kevés vizet használtak öntözésre, emellett rengeteg csapadék esett, így teljes kapacitással állunk a felhasználóink rendelkezésére.

Történt-e nagyobb vízszennyezés az elmúlt évben?

– Nagyobb, rendkívüli szennyezés nem történt, csak a meglévő volt jelen. A csapadékos idő több tiszta vizet eredményezett a Krivajában, és ez felfrissítette a medrét. A szennyezés nem növekedett, viszont a tiszta víz mennyisége igen, és így az általános vízminőség javult.

Van rá esély, hogy megszüntessék a Krivaja szennyezését?

– Ez nehéz dolog, mert a szennyezőknek tisztítókat kellene építeni, és csak a megtisztított vizet engedhetnék a folyóba. Egészen más lenne a Krivaja állapota, ha ezeket a tisztítókat megépítenék. Vigaszként azt mondhatom, hogy az intenzív szennyezés ellenére a Krivaja vízminősége B2 osztályú, ami azt jelenti, hogy öntözésre már alkalmas, de sportolásra és fürdésre még nem. A topolyai tavat ez nem érinti, mert a tó előtt semmilyen szenny nem ömlik a Krivajába, a szennyezés csak Topolyától indul a vízfolyás mentén. Működő szennyvíztisztító berendezése senkinek sincs a két község területén.