2024. július 17., szerda

Sikeres pályázatokkal a tarsolyban

Fagyvédelmi és öntözőrendszer, új silók a tanüzemben
A topolyai Mezőgazdasági Iskola 111 hektár földterületen elhelyezkedő tangazdaságával az ország legjelentősebb mezőgazdasági iskolakomplexumának számít. A tangazdaságon, amelyet önerőből, saját géppark üzemeltetésével munkálnak, naponta 80-100 diák végzi tanítási gyakorlatát.

Befejeződtek a munkálatok a gyümölcsösben (Szabó Anikó)

Csaknem négy hektár földterületen gyümölcsészettel foglalkoznak, elsősorban sárgabarackot, almát, körtét és szilvát termesztenek. Az elmúlt hét végén érkeztek el a munkálatok befejezéséhez a gyümölcsös 1,4 hektáron elterülő legújabb részében kialakított fagyvédelmi és öntözőrendszer kiépítésével. Fenyvesi Árpádot, a tanüzem vezetőjét a megvalósult fejlesztésekről kérdeztük.

– A korábbi években külföldi támogatással sikerült beruházásokat eszközölnünk, az elmúlt időszakban azonban, legnagyobb örömünkre, hazai donációkban is részesültünk. Az elmúlt hónapokban a tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatokon nyert támogatásával és önerő biztosításával a tanüzemünkben megvalósulhatott egy korszerű fagyvédelmi és öntözőrendszer üzembe helyezése és két siló felállítása – nyilatkozta a tanüzem vezetője.

– A termesztett gyümölcsünk védelmét szolgáló beruházás értéke 513 600 dinár. Kivitelezőként az Armexet említhetjük. Elsősorban a sárgabarackot virágzás idején ért fagykár csökkentésére használható. A gyümölcsös fölé nyúló ötvennégy szórófejjel a hajnali órákban, amikor fagy, vízpermetet permetezünk a faágakra. A víz ráfagy az ágakra, virágokra, védelmet nyújtva azoknak. A korszerű technikának köszönhetően lenyűgöző látványt is nyújt a gyümölcsös, teljes virágzásban, jégcsapok között. A nyári hónapokban a rendszer majd az öntözést biztosítja.

Április végétől már töltődhetnek azok a silók, melyek, mire a betakarítás időszerűvé válik, már teljes kapacitással tudnak üzemelni.

-A mezőgazdaságban az utóbbi időben monopolizálódott a tárolókapacitás, uzsorakamattal, alacsony, nyomott árakon próbálják a tulajdonosok a termelőktől felvásárolni nehezen megtermelt terményüket. A silóink üzembe helyezésével lehetővé válik, hogy saját termékünket akkor dobjuk piacra, amikor elérkezettnek látjuk erre az időt. Lépésünkkel a tanulóknak és a környék termelőinek is példát szeretnénk mutatni, nyomatékosítani: létezik járható út, megtérülő befektetéssel. A tartományi mezőgazdasági titkárság jóvoltából, pályázaton nyert támogatásnak és önerőnek köszönhetően valósult meg a közelmúltban a 1856 000 dináros projektumunk, melynek köszönhetően a tanüzem területén már áll két szárító funkcióval is bíró siló. A spanyol Prado silók kapacitása kétszer ötvenezer kilogramm. Egy ventillátoros, befúvásos rendszerrel, a szárítók jóvoltából kb. két százalékkal tudjuk a tárolt mag nedvességét csökkenteni. Kivitelezői szerepben ebben az esetben az Agrokons és a PTC cég vállalt feladatot – fejtette ki a tanüzem vezetője.

Ismeret- és jövedelemszerzés

A mezőgazdasági középiskola tangazdaságán jelentős termelés folyik, a pályázáshoz szükséges önerő a gazdaságból merítkezik. A termelt haszon, jövedelem azonban a tanulók kirándulásának finanszírozásánál, a szakmai kiállításokon, versenyeken való részvételhez szükséges anyagi feltételek megteremtésénél is lényeges szerepet játszik. Közös kirándulás megszervezéséhez szükséges anyagi háttér megteremtésén dolgoznak a Mezőgazdasági Iskolában működő, a középiskola tizenkét tanárát és negyven-ötven diákját tömörítő Sun Company diákegyesület tagjai is: hagyományos népi mesterségeket, kézműves tevékenységeket elevenítenek fel a diákok, árusítással egybekötött bemutatkozó kiállításokat szerveznek. Danica Žilić, az iskola tanára hívta életre a diákegyesületet, és nevéhez fűződik a Mentsük meg a bolygónkat együtt élve és munkálkodva az Európai Közösségben! elnevezést viselő projektum megvalósítása, amelyen a topolyaiak és a magyarországi Jánoshalmán működő testvérintézményük képviselői közösen vettek részt. Az ACES (Academy of Central European Schools) elnevezésű pályázat céljai között szerepelt az interkulturális párbeszédre való serkentés, a kulturális sokszínűség megismertetése és a kapcsolódó témák feldolgozása bilaterális, illetve multilaterális iskolai együttműködés keretében. Az elmúlt héten Jánoshalmán zajlottak a pályázati anyag költségvetési részének visszaigazolására vonatkozó megbeszélések, melyeket a két intézmény illetékeseinek beszámolói kísértek. A tanácskozáson részt vett Pecsenka András, a topolyai középiskola igazgató-helyettese, aki lapunknak kifejtette: a két középiskola ezer-ezer euróval gazdálkodhatott e sikeres pályázat jóvoltából, mely összeget a topolyaiak elsősorban a kézműves tevékenységhez szükséges alapanyagok beszerzésére fordították.