2024. július 17., szerda

Az előítéletek csökkentéséért

Az omiši székhelyű Női Ökumenikus Alapítvány képviselőjének látogatása a Hérában

A női szervezetek egyik jellemzője, hogy érzékenyek a hátrányos helyzetűek problémáira, továbbá a kisebbségi csoportosulásokba tartozó embertársaikkal szemben támasztott fenntartások, a sok esetben megalapozatlan bírálatok ellen is felemelik hangjukat. A topolyai Héra női civil szervezet tagjainak véleménye szerint a női szolidaritás fontos jellemzője az előítéletek leküzdésére tett kísérlet.

Kovács Eta, a Héra vezetője a civil szervezet sokrétű munkásságáról tart ismertetőt a vendégeknek (Szabó Anikó)

Kezdeményezésükre az elmúlt év folyamán, négy hónapon keresztül, műhelymunkák és előadássorozat formájában, a kis vallási közösségekkel szembeni előítéletek csökkentése céljából programsorozat valósult meg Topolyán, egy, a horvátországi székhelyű Női Ökumenikus Alapítvány által támogatott projektumon keresztül. A héten az omiši központú alapítvány képviseletében Jelena Mandić, a NÖA munkatársa, és az alapítvány elnökségének tagja: az újvidéki Bú Anna látogatott el a Hérába. Anna az újvidéki Ökumenikus Szeretetszolgálatot és a református egyházat képviseli az alapítvány elnökségében. Kettejük látogatásának céljai között szerepelt, hogy személyesen is tájékozódjanak, milyen eredményekkel zárult az általuk támogatott projektum. Az említett tervezet alapján a Héra célkitűzései között szerepelt közösségünk női civil szervezeteinek, csoportosulásainak bekapcsolása abba a folyamatba, melynek során a Topolya község területén működő kevésbé tömeges egyházi közösségek és női képviselőik jobb megismerése, megértése, egyben a velük szemben támasztott előítéletek leküzdése volt a fő cél.

– Programunkban, melyhez támogatónk 2400 eurónyi összeggel, civil szervezetünk pedig ötszáz euró értékű önrész biztosításával járult hozzá, négy alkalommal megvalósuló, műhelymunkával kísért előadássorozat megtartását láttuk elő. Négy különböző, a nőket felekezeti, nemzeti hovatartozástól függetlenül egyaránt érintő témakör feldolgozását valósítottuk meg a tervezettnél nagyobb számú összejövetel alkalmával. Jasmina Zimonjić okleveles közgazdásznak, a községi képviselő-testület tagjának, a verbászi Verica Kovačevićnek, az ottani szövéssel foglalkozó egyesület tagjának, a szabadkai Femina Kreativa képviseletében a munkába bekacsolódó Ružica Rudić Vranić asszonynak bevonásával a nők helyzetéről, a nemek közötti egyenjogúság megvalósulásának, a nők közéletben való szerepvállalásának lehetőségeiről, a családon belüli erőszak jelenlétéről hallhattunk beszámolókat. Mindemellett teret szerettünk volna biztosítani ahhoz, hogy a különböző egyházak képviselői bemutatkozhassanak, megnyílhassanak, kifejthessék nézeteiket. Sajnos, ezzel a lehetőséggel nemigen éltek. Mi a Golgota keresztény gyülekezet, a topolyai református, a görögkeleti, a községi evangélikus egyházközösség, az adventista egyház, valamint az újvidéki székhelyű Tabita baptista emberbaráti szervezet képviselői felé nyitottunk. Közeledésünket a legszívesebben a görögkeleti egyházközösség és a baptista szervezet képviselői fogadták. Mikolaj Segedivel, akit tanulmányai végeztével rövidesen az előbbi vallási közösség vezetői között tisztelhetünk, ma is élő a kapcsolat, a Tabita tagjai meghívásának eleget téve pedig a napokban egy Újvidéken zajló, Erőszakmentes kommunikáció elnevezésű többnapos szeminárium keretében találkozunk viszont – fejtette ki Kovács Eta, a Héra vezetője.

Jelena Mandić négy naposra tervezett szerbiai látogatásának második állomása volt a topolyai. Korábban Újvidéken jártak, de Mandić asszony Palánkán, Zomborban, Pancsován és Belgrádban is felkeresi azokat a szervezeteket, melyeket az alapítvány támogatásáról biztosított.

- Omiši székhelyű regionális szervezetünk a kilencvenes évek elején alakult Nők Szolidáris Ökumenikus Alapjának utódja. Stratégiai céljaink között szerepel, hogy projektumokat támogatva a békében való együttélés alapjául is szolgáló ökumenizmus térhódítását, valamint a nemek közötti egyenjogúság megvalósulását segítsük. A nők erősítése a célunk, buzdításuk arra, hogy legyenek kezdeményezői, hordozói a társadalmi változásoknak.