2024. július 17., szerda

Előtérben a sokszólamúság

A kisképek nemzetközi kiállításának anyaga Topolyára érkezett
A kiállítás megnyitóján (Szabó Anikó)

,,A nemzetközi kis képek kiállítása eltérő művészi pozíciók, témák és technikák különbözőségének nyomvonalán haladva a sokszólamúságot helyezi előtérbe. Ezúttal felesleges összekötő elem után kutatni, hiszen a témában és technikában egymástól különböző, széttartó művek lehetséges kapcsolattartó eleme egy sajátságos, szemlélővel folytatott párbeszéd lehet” – olvasható a kisképek nemzetközi kiállításának kísérőanyagaként megjelent katalógus előszavában Ágoston Pribilla Valéria megfogalmazásában.

A topolyai Art Galleryben péntek óta, hétköznaponként 9-től 15 óráig megtekinthető tárlat megnyitóján a Topolyai Művésztelep házigazdája, Zsáki István festőművész is a kiállítás anyagának elemzését közreadva, bevezetőjében a festészeti technikák és irányzatok sokféleségének jelenlétére irányította a figyelmet. Leszögezte: a Boros György által szerkesztett, gondozott kiállítási anyag törekszik a festészet teljes spektrumának összefogására, bemutatására. Többek között nonfiguratív alkotások, továbbá az évszázados tradíciókhoz való ragaszkodást hirdető képi megjelenítések, a hiperrealizmus és a pop artos erő irányát kifejező, a fotórealizmushoz kötődő, a komputer, mint médium felé forduló, továbbá a végletekig leegyszerűsített természeti témák érzékenységét hirdető műalkotások egyaránt jelen vannak legfeljebb 15x15 centiméteres keretbe hangolva három ország: Szerbia, Magyarország és Románia ötvennyolc alkotójának jóvoltából. Boros György a Szabadkai Képzőművészek és Iparművészek Egyesülete nevében köszöntötte a közönséget, hangsúlyozván: csupán formailag, korántsem esztétikai szempontból, a minőséget illetően tekinthető kicsinynek a kiállítás. Kifejtette, a kiállító hivatásos festő-, grafikus-, szobrász- és iparművészekkel való kapcsolatfelvétele a hazai és külföldi művésztelepeken valósult meg.

A kisképek nemzetközi vándorkiállításának első állomása az elmúlt év decemberében Szabadka volt, majd a zentai, április 15-éig pedig Topolya. A jövőben Bácskossuthfalván, Horgoson, majd Adán lesznek megtekinthetők az alkotások. Szabadkára visszatérve a tárlat anyagának jelentős részét eladásra kínálják fel. Mint azt Boros György kifejtette, az eladásból származó pénzösszeg előfeltétele lesz újabb, hasonló művészi összefogással létrejövő kiállítás lebonyolításának. Zsáki és Boros egyaránt örömének adott hangot, hogy a jelenlegi tárlaton sok fiatal egyetemista is szerepel alkotásával, akik közül egyeseknek ez az első nyilvános bemutatkozása.