A rendőrség a bűncselekmények nagy részét felderíti, a közbiztonsági helyzet jó, állítja a rendőrfőnök. Az első negyedévben csökkent a bűncselekmények száma, de Topolyán is kevés a rendőr.
Az elmúlt időszakban gyakran képezték szóbeszéd tárgyát kisebb-nagyobb lopások Topolya községben. Mindez talán nem véletlen, hiszen 2009-ben 44 lopást és 77 minősített lopást jelentettek a polgárok, 2010-ben viszont 84 lopást és 144 minősített lopást. A topolyai rendőrség az esetek több 70 százalékét felderítette, arra vonatkozóan viszont nincs adatunk, hogy a bíróság hány esetben hozott jogerős ítéletet. Nem hivatalos forrásból megtudtuk, hogy az elkövetők sok esetben kiskorúak, így felelősségre vonásuk szinte lehetetlen. Holló István főfelügyelőt, a topolyai rendőrállomás parancsnokát a községben uralkodó közbiztonsági helyzetről kérdeztük:
Holló István főfelügyelő
– Topolya községben a közbiztonság stabil, akárcsak tavaly és tavalyelőtt. 2011 első három hónapjában az összes bűncselekmény, köztük az apró lopások száma is csökkent. A 2010-es év azonos időszakához viszonyítva 11 százalékkal kevesebb a bűntények száma.
A község egyes településein az elmúlt időszakban megszaporodtak az apróbb lopások. Mit tesz a rendőrség, hogy meggátolja ezeket?
– A rendőrség továbbra is ugyanúgy végzi a dolgát, mint eddig. Némelyik helyi közösség területén többet vagyunk jelen, tehát a járőrök és a nyomozók a nap 24 órájában vigyáznak a közbiztonságra.
Mik a leggyakoribb zsákmányok az apróbb lopások során?
– A kisebb értékű lopások során főként fémet és színesfémet tulajdonítanak el. Ezeket a rablásokat elég nehéz felderíteni, mivel a tettesek gyorsan túladnak a lopott tárgyakon. Mire a károsult észreveszi és bejelenti a hiányt, addigra a zsákmány már a község területén kívül van.
Milyen arányban derítik fel a bejelentett bűntényeket, és van-e elég rendőr a községben?
– A topolyai rendőrállomás dolgozói igen hatékonyak a bűnesetek felderítésében: az első negyedévben az ismeretlen tettesek által elkövetett bűncselekmények 62,68 százalékát derítették fel. A belügyi dolgozók számát illetőleg mi is beletartozunk a szerbiai átlagba, vagyis szükség lenne létszámnövelésre.
A határban történő gyakori terménylopások miatt az önkormányzat bevezette a mezőőrszolgálatot. Milyen lesz az együttműködés a rendőrség a mezőőrszolgálat között?
– Örömmel fogadtuk a mezőőrszolgálat beindítását, és minden problémás ügyben a segítségükre leszünk. Nyitottak vagyunk mindenféle együttműködésre, mivel egy nagyon jó bűntény-megelőzési tényező lesz a mezőőrök jelenléte a határban. Itt megemlíteném, hogy az önkormányzattal, valamint a helyi közösségek tanácsaival is nagyon jó a kapcsolatunk. Anyagiakkal és technikai eszközökkel is segítik a rendőrség munkáját.