A jövőben szlovák és ruszin felirat is lesz a táblákon
Az Alkotmánybíróság nem értett egyet Topolya község statútumának változtatásával. Ezentúl a nyelvhasználati jog érvényes lesz ott is, ahol nincs, aki éljen vele. A helyi közösségeknek el kell számolniuk az átruházott feladatokra kapott pénzzel. De mi is az az átruházott feladat?
A községi képviselő-testület a legutóbbi ülésén módosította a helyi közösségekre vonatkozó határozatát. A változtatások egy része csupán formális, de természetesen ezek is költségekkel járnak. Ilyen például a nyelvhasználatra vonatkozó községi határozat is, amellyel az Alkotmánybíróság nem értett egyet. A különböző változtatásokról és azok okáról Fazekas Róbertet, a kkt elnökét kérdeztük:
– A helyi közösségekre vonatkozó határozatot módosítására többek között azért volt szükség, mert egy korábbi ülésen a község statútumát is megváltoztattuk, az Alkotmánybíróság viszont megsemmisítette ilyen irányú végzésünket. Számunkra az volt a logikus, hogy a nyelvhasználat korlátozódjon azokra a településekre, ahol bizonyos népcsoportok élnek, történetesen Zentagunarasra a ruszinok, Bajsára pedig a szlovákok miatt. Ezek egyenértékű nyelvek, és a községi közigazgatásban is ennek megfelelően használjuk őket, de nem láttuk értelmét, hogy azokban a helyi közösségekben is hivatalos nyelvek legyenek, amelyekben egyetlen ilyen ajkú polgár sem él. Az Alkotmánybíróság azonban emellett foglalt állást.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
– A helyi közösségeknek meg kell változtatniuk a pecsétjüket, valamint szlovák és ruszin nyelven is ki kell írniuk a helyi közösségek tábláit – mondta el Fazekas, majd arról is beszámolt, hogy a község statútumának módosítása egyéb formai változtatásokat is maga után vont. Például a helyi közösségek statútumának és működési szabályzatának változásait, a választásokkal és a tanácstagok számával kapcsolatos döntéseket a jövőben a község hivatalos lapjában is közlik. A helyi közösségekre vonatkozó határozat harmadik változtatásának anyagi vonzata is van. A képviselő-testület elnöke erről a következőket nyilatkozta:
– A község bizonyos feladatokat átruházott a helyi közösségekre, ezek az úgynevezett megbízott feladatok, amelyekhez megfelelő összegeket is biztosít. Ezekről a feladatokról pontos elszámolást kértünk, hogy senki se kaphasson úgy összegeket a következő évi költségvetésből, hogy az előző évvel nem számolt el. Pusztán ilyen jellegű változtatásokat eszközöltünk, nagyban nem nyúltunk hozzá a helyi közösségekre vonatkozó határozathoz. Mondhatni, csak felvarrtuk a ráncokat – tudtuk meg a kkt elnökétől, akit arról is megkérdeztünk, hogy mik azok az átruházott feladatok, amelyekre a község biztosít a pénzt.
– Topolya község területén 15 helyi közösség és 23 település van. Ezek elég elszórtan helyezkednek el, így például a Komgrad Közvállalat nem tudja minden településen lenyírni a füvet vagy karbantartani a vízvezetékeket. Ezért az ilyen, főként kommunális jellegű feladatokat átruháztuk a helyi közösségekre. Emellett bizonyos fejlesztésekről nem a községben döntenek, hanem a helyi közösségek kapnak fejlesztési céleszközöket, és ők határozzák meg, hogy mire fordítják őket. Úgy gondolom, hogy ez a rendszer valamennyivel hatékonyabb, mert helyben az emberek jobban ismerik a problémákat, és az aktuális dolgokra tudnak összpontosítani. Tervezzük az átruházott feladatkörök bővítését, ez jelenleg előkészületben van.