A családon belüli erőszak napjaink jellemző társadalmi problémája. A jelenség tabu témának számít. Az ilyen körülmények között élő nők legtöbbször képtelenek egyedül elérni az anyagi önállóságot. Ebben próbál segítségükre lenni a topolyai Héra Nők Klubja, a szervezet két projektuma is ezzel a témával foglalkozik. A közelmúltban zajlott egy miniszeminárium, amely a családon belüli erőszak kezelésére készítette fel a nőket, emellett a hérások egy szociális szövetkezet létrehozásán fáradoznak, amely az anyagi önállóság megteremtésében segíti majd a nőket.
Kovács Etától, a klub elnökétől a következőket tudtuk meg az első projektumról:
– Mondhatjuk, hogy két hétvégés miniszeminárium volt, amely a családon belüli erőszak témájával foglalkozott. Az előadásokat a belgrádi Autonomni Ženski Centar (Autonóm Női Központ) szakemberei tartották, és 6 szervezet vett részt a központ programjában. A szeminárium személyiségerősítő jelleggel bírt és felkészítette a nőket a családon belüli erőszak kezelésére. Pannóniáról, Szikicsről, Bajsáról, Zentagunarasról és Topolyáról érkeztek résztvevők, akik ezután saját közösségükben is foglalkozni tudnak a családon belüli erőszak problémájával.
A női klub második projektuma egy szociális szövetkezet létrehozása. Ehhez szakmai segítséget kap a klub egy sikeres pályázásnak köszönhetően. A BCIF(Balkáni Alap a Helyi Kezdeményezésekért) pályázatán 10 szervezet nyerte el a támogatási jogot, amely nem anyagi segítséget jelent, hanem szakmai képzést és az adott szervezet lehetőségeinek felmérését. A programban résztvevő szervezetek számára a Grupa 484 biztosítja a szakembereket hét hónapon át. Maga a szövetkezet bevásárlószatyrokat fog gyártani.
–Természetes anyagból tartós bevásárlószatyrokat fogunk készíteni, amik helyettesíthetik a műanyag zacskókat. Ez környezetbarát termék, amit üzleteknek fogunk felkínálni. A 484-es csoport abban is segítségünkre lesz, hogy termékeinket a nagyobb városokban is megismerjék. Jelenleg a belgrádi Beoizloggal folytatnak megbeszélést ez ügyben – mondta el Kovács, majd megtudtuk tőle, hogy munkát 10 személlyel fogják kezdeni, de a továbbiakban szeretnék ezt a számot növelni.
– Jó lenne ilyen kis csoportokat létesíteni a Topolya környéki falvakban is, hogy az ottani nőknek ne kelljen beutazniuk Topolyára. Egyenlőre arra törekszünk, hogy a kezdeményezés működőképes és fenntartható legyen.
A Héra elnöke lapunknak azt is elmondta, hogy a termékeik eladásából származó pénzből képzéseket fognak biztosítani a programban részt vevő nők számára:
– A bejövő pénzt oktatásra fogjuk visszaforgatni. Szeretnénk, hogy a programban résztvevő nők az itt szerzett gyakorlati tudást felhasználják, és ennek segítségével önállósuljanak. A szövetkezet lesz az a szervezet, amelyből vállalkozások születhetnek.