2024. július 17., szerda

Közmunka és munkanélküliség

Nagyon kevés a munkalehetőség Pacséron

Pacsér: Rendezett település a Telecskai-dombok lankáin (fotó: Herceg Elizabetta)


A településnek és az embereknek is nagy segítség a közmunka-program, melynek keretében hét helybeli dolgozhat néhány hónapig. A program részvevői főként a falu szépítésén fognak munkálkodni.

A valamikori Jugoszláviában Pacsér a második helyen állt az egy főre jutó leszállított hízódisznók számának tekintetében. Az egykor gazdagnak számító faluban ma már nagyon nehéz a helyzet. A mezőgazdaság – csakúgy, mint az egész országban – itt is romokban hever, a privatizáció pedig tönkretette azokat a cégeket, amelyek régebben sok pacsérit foglalkoztattak. Mgr. Szombathy Zoltán, a helyi közösség tanácsának elnöke szerint a munkanélküliség a legnagyobb gond a faluban.

Mgr. Szombathy Zoltán, a helyi közösség tanácsának elnöke


– Nagyon nagy a munkanélküliség, hiszen a magánosítás hozadékaként a pacséri mezőgazdasági birtokot is elárverezték. Valamikor itt 250 ember dolgozott, tehát a birtok 250 családnak biztosított megélhetést, emellett pedig 150 szezonmunkást is foglalkoztatott. Mára a dolgozók száma 15–20 főre csökkent, sőt a mostani tulajdonos csak pár embert foglalkoztat. Az úgynevezett második intézőséget (upravát) nemrégiben megvásárolta egy vállalkozó, ezért ott létesülni fog körülbelül 15 munkahely, de más lehetőség nincs a faluban. Hiányoznak a nagyvállalkozók, akik sok embert alkalmaznának.

A környező városokban hányan találnak munkát?

– Pacsér 20 kilométerre van Topolyától és 30-ra Szabadkától, úgyhogy sokan ezekben a városokban vállaltak munkát. A privatizációt követő ésszerűsítéskor azonban elsőként azoktól az emberektől szabadultak meg, akik útiköltséget kértek. Így nagymértékben csökken az utazó dolgozók száma is.

Mit csinálnak azok, akik munka nélkül maradtak?

– Az otthon lévők elsősorban a mezőgazdaság felé fordultak, mert Pacsér mindig is erős volt ezen a téren. Sajnos a jószágtenyésztés tönkrement az országban, és a növénytermesztés is rossz helyzetben van. A falun élő ember ugyan meghúzza magát, de ott már probléma lép fel, ahol középiskolás vagy egyetemista van a családban. A városi gyerekek ezen a téren előnyben vannak, mert nekik nem kell útiköltséget vagy lakbért fizetniük.

Ilyen nehéz körülmények között bármilyen munka óriási segítséget jelent, még ha nem is állandó jellegű. Ilyen például a közmunka is. A helyi közösség tanácsának elnöke szerint Pacsér jól szerepelt a Köztársasági Foglalkoztatási Hivatal közmunka-programra kiírt pályázatán. Ennek köszönhetően 4 egészséges személyt foglalkoztathatnak 3 hónapig, valamint 3 fogyatékkal élőt 6 hónapig. Az első program már fut, a második pedig a napokban fog beindulni.

– Nagyon örülünk ennek a sikernek, mert egyrészt munkahelyeket teremtünk, másrészt pedig az általunk felvett emberek a falu szépítésén és karbantartásán fognak dolgozni. Erreeddig is nagy hangsúlyt fektettünk, s ez ezután is így marad – mondta el Szombathy.