2024. november 23., szombat

Enyészetre ítélve

Reménytelennek tűnik a kishegyesi vasútállomás sorsa
A vasútállomás (fotó: Lakatos János) Lapunk már korábban is beszámolt Kishegyes egyik szégyenfoltjáról, a vasútállomásról. A helyzet azóta csak romlott, sőt a rohamos pusztulást a vállalkozó kedvű fiatalok is gyorsítják, és még az állomás melletti raktárépület napjai is meg vannak számlálva. A kishegyesi önkormányzat és a helyi közösség megpróbálta megmenteni az épületeket, de sajnos ebben a tulajdonos, a Szerbiai Vasutak nem volt érdekelt.

A helyi elöljárók az állomásnak először a tetőterét és a felső szintjét szerették volna felújítani, tudtuk meg a helyi közösség illetékeseitől. A rendbe tett lakórészbe találtak volna lakókat, akik felügyelték volna az épületet. A vasút sem anyagilag nem akart hozzájárulni az elég költséges felújításhoz, sem garanciát nem vállalt, hogy rendeltetésének megfelelően használja majd az épületet. A raktár esetében a helyi közösség hosszú távú bérleti szerződést kötött volna, hogy egy felújítást követően rendezvények helyszínéül szolgáljon (tervben volt, hogy az idei Dombos Fest egyes eseményeit itt tartják meg). A 200 négyzetméteres épület tetejének hiányzik egy része, az ablakok betörtek, a padlót madárpiszok borítja és nincs bevezetve az áram, valamint a víz. Az igen rossz állapotban lévő raktárt a vasúttársaság havi 200 euróért adta volna bérbe, azzal, hogy a felújításba fektetett összeget nem írták volna le a bérleti díjból. Sőt, azt sem szavatolták, hogy a felújítást követően a helyi közösség hosszabb ideig bérelheti az épületet.

Ezek után elgondolkodhatunk rajta, hogy vajon csak az ablakokat betörő fiatalokat lehet szándékos rongálással megvádolni, vagy esetleg a vasúttársaság illetékeseit is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás