A mezőgazdaság az egyik legfontosabb gazdasági ágazat Topolya község területén. Éppen ezért az önkormányzat minden évben a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapon keresztül támogatja a mezőgazdasági termelőket. Ebben az évben 606 szerződést írnak alá a sikeres pályázókkal. Tegnap a színházteremben Szatmári Adrián polgármester személyesen adta át a szerződéseket a termelőknek, s elmondta, hogy a vissza nem térítendő támogatások összértéke 13 millió és 13 ezer dinár.
– Az idén is hat pályázati, azaz támogatási formára pályázhattak a mezőgazdasági termelők. Ez a támogatási forma már bizonyított az elmúlt időszakban, ezért döntöttünk most is ezek mellett. A mesterséges megtermékenyítés társfinanszírozására, a mezőgazdasági kölcsönök esetében kamattámogatásra és a biztosítási költségek támogatására is lehetett eszközöket igényelni. Pályázhattak a méhészek és az állatorvosi költségek társfinanszírozására a sertés- és a szarvasmarha-tenyésztők. Azok, akik piaci standot bérelnek, pályázhattak a bérleti díjak társfinanszírozására – nyilatkozta Szatmári Adrián. Hozzátette, az, hogy milyen pályázatokat írnak ki, az is egyeztetéseknek az eredménye, tehát jó az együttműködés a mezőgazdasági termelőket tömörítő civil szervezetekkel és egyéb ilyen polgári egyesületekkel.
– Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot a mezőgazdasági termelőkkel. Tisztában vagyunk azzal, hogy a gazdálkodók nehéz helyzetben vannak, ez már talán a harmadik aszályos év. Ezért folyamatosan próbáljuk támogatni őket. Ennek a programnak is az a célja, hogy a mezőgazdasági termelők jobban tudják magukat pozícionálni a piacon, és versenyképesebbek legyenek. Ugyanezt a párbeszédet, ezt a szoros kapcsolatot szeretnénk fenntartani a jövőben is, amennyiben lehetséges. Ennek természetesen anyagi vonzata van, de ezeket a támogatási formákat valamilyen mértékben emelni szeretnénk – tette hozzá a polgármester. Elmondta még, hogy az előző években ezeknek a pályázati eszközöknek a forrása elsősorban az állami földek bérbeadásából származott, viszont Topolya az élen jár, amikor a vagyon-visszaszármaztatásról beszélünk. A valamikori 14 ezer hektárhoz képest állami tulajdonban elég kevés föld maradt. A visszaszármaztatás nagyon előrehaladott mind a kilenc kataszteri község területén. Ez azonban még nem azt jelenti, hogy nincsenek állami földek, azok legnagyobb része a hosszú távú bérleti szerződéseknek tárgyát képezi. Az önkormányzat hamarosan megjelenteti a pályázatot a termőföldek bérbeadására vonatkozólag. Nyilvános licitáció útján lehet bérbe venni azokat a földeket, amelyek jelen pillanatban nem képezik bérleti szerződésnek a tárgyát.
A kedvezményezettek mind elismerően nyilatkoztak az önkormányzatnak az agrárium irányában tanúsított segítő szándékát. A bajsai Szép István fóliasátras és szabadföldi zöldségeket termeszt. Piaci standok bérleti díjának és hitelek kamatának társfinanszírozására nyert eszközöket. Mivel a termelés költségei jelentősen nőttek, különösen nagy segítség a támogatás. Tölgyesi Huba pedig hat éve méhészkedik, ebben az ágazatban sem beszélhetünk jó évről, így neki is jól jön a támogatás.
Szatmári Adrián az eseményen arra is felhívta a mezőgazdasági termelők figyelmét, hogy az önkormányzat szerződést kötött a mezőgazdasági szakszolgálattal, a termőföld elemzésére vonatkozóan. Mindenki, aki szeretné elvégeztetni ezt az elemzést, a mezőgazdasági szakszolgálathoz fordulhatnak. A számlát a községi költségvetésből fogják kifizetni, a termelő számára nem jelent költséget.
Nyitókép: Az idén 606 szerződést írnak alá a sikeres pályázókkal. Tegnap több mint kétszáz termelőnek adta át a támogatásról szóló szerződést a polgármester (Tóth Péter felvétele)