2024. november 24., vasárnap

Gyermekdrogosok

A székvárosban a gyerekek egyre fiatalabb korban nyúlnak a drogokhoz

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga városi bizottságában tegnap június 26-a alkalmából hívtak össze sajtótájékoztatót, ezt a dátumot 1987 óta a kábítószerrel való visszaélés és illegális kereskedelem elleni harc világnapjaként tartja számon az ENSZ Közgyűlése.

Dr. Radovan Latinović, a liga városi elnöke bejelentette, hogy holnap, június 25-én este 7 órától tematikus közvitát szerveznek a párt mozitermében (Ifjú párok tere 10.), az érdeklődőket szakorvosok és a témában jártas szülők világosítják majd fel arról, hogy miként tudjuk felismerni, azaz, hogy melyek a biztos jelei gyermekünk kábítószer-függőségének. Pénteken délután utcai akciókat is szerveznek majd, a Mercator üzletközpont és a Futaki piac előtt, valamint a Zmaj utcában ismeretterjesztő szórólapokat osztogatnak a járókelőknek.

A szakember emlékeztetett arra, hogy az utóbbi időben a különböző kábítószereket egyre korábban kezdik használni a gyerekek, átlagban 15 évesen nyúlnak először drogokhoz, de nem ritkán találkoznak 12-13 éves drogfüggő gyerekkel. A szülők gyakran késve reagálnak, ugyanis a „normális” életkörülmények megteremtésének érdekében folytatott állandó küzdelem teljesen lefoglalja őket, és nem veszik észre idejében, hogy gyermekük a jövőjével, az életével kockázik. Latinović elmondta azt is, hogy az újvidéki egészségügyi intézményekben tavaly átlagban hetente halt meg valaki kábítószer-túladagolásban, vagy a kábítószerekkel összefüggésbe hozható, ezek huzamosabb használata után kialakuló betegségekben. Riasztó adatként említette, hogy az általuk végzett felmérés szerint a serdülő gyerekek több mint 90 százaléka kapásból felelt arra a kérdésre, hogy hol, kinél, milyen módon vehet drogot, a fiatalok tehát nagyon jól tudják, hogyan juthatnak hozzá a kábítószerekhez, karnyújtásnyira van tőlük.

A drogokat és bűnözést mindenképp egy napon kell említeni, a bűnözés leküzdésével csökkentjük a droghasználatot is. Ennek előfeltétele azonban a jól működő rendőrség, Újvidéken továbbra is nagy gondot jelent, hogy az Újtelep városrészben nincs rendőrállomás. Aleksandra Jerkov köztársasági képviselő elmesélte, hogy képviselői kérdésként megfogalmazva szerette volna megtudni a belügyminisztertől, hogy Újvidéken hány egyenruhás rendőr teljesít szolgálatot, és hogy számuk – a lakosság számához mérten – nagyobb vagy kisebb, mint Szerbia más városaiban. Ivica Dačić azonban nem adott választ, mint ahogy azokra az átiratokra sem felelt, amelyeket Aleksandar Jovanović, a városi képviselő-testület elnöke intézett hozzá. Jovanović követelte az újtelepi rendőrállomás megnyitását, a város helyiséget is biztosíthatna ilyesmire, a belügyminisztérium azonban továbbra sem mutat érdeklődést ez iránt. A 143 ezer lakosnak otthont nyújtó Újtelepen és a környező városrészekben most a nagyjából félszáz rendőrt alkalmazó heréskerti rendőrállomás dolgozói járőröznek, ez semmiképp sem lehet elég. A ligások az elmúlt időszakban 16 utcai akciót szerveztek, mindenekelőtt az Újtelepen, aláírásokat gyűjtöttek a rendőrállomás megnyitásáért, mostanáig 1500-an támogatták törekvésüket.

Statisztika: 2009-ben és 2010 első öt hónapjában az Újtelepen és az ide gravitáló Adice és Telep városrészekben összesen 3 gyilkosság, 115 rablás és 83 kábítószer-kereskedelemnek minősülő bűncselekményt jegyeztek fel. Az adatok nem tartalmazzák a Felszabadulás sugárút vasútállomás körüli résznek a statisztikáját. Abban a városrészben nagyjából 30 ezer polgár lakik, és a közbiztonság szempontjából az egyik legveszélyesebb körzetként tartják számon Újvidéken. A ligások hamarosan, pontosabban szeptembertől, kilincselő akcióba kezdenek, az érintett polgárok támogatását kérik majd egy újtelepi rendőrállomás létesítéséhez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás