A friss kenyér illatát többségünk kellemesnek ítéli meg, az emberiség története során azonosult az elégedettség, a jóllakottság pozitív gondolataival. Nem is a frissen kisült kenyér illatára panaszkodnak a limani Fruška gora utca 21-es számú toronyépületében élő lakók, sokkal inkább a pékségek melléktevékenységének számító, hagymapirítással, szaggal járó burek- és egyéb készítmények sütésére.
Az 12 emeletes épület aljában nagyjából fél évvel ezelőtt pékség nyílt, az egyik újvidéki pékségüzletlánc tizen-valahányadik boltja. A pékségben komoly pékipari tevékenység folyik, termékeiket a helyszínen sütik, ami a nagyjából fél évszázaddal ezelőtt épült épület lakói szerint egyszerűen megengedhetetlen. Nyáron nem lehet ablakot nyitni a szagok miatt, a méregdrága szigeteltetés sem ér semmit, a kemence feletti hálószobában forró a padló. Ahhoz, hogy a reggeli nyitáskor a polcokon gőzölögjön a kenyér, már kora hajnalban meg kell kezdeni a műszakot, a hagyma dinsztelését, de nemcsak a konyhai szagok zavarják a lakókat, hanem a lármázás, a nagy tepsik csörömpölése, a munkások ordibálása is... Mindezek tetejében a pékség oldalsó, üvegezett kirakatán nyitottak egy nagyjából 1 négyzetméteres nyílást, ezen keresztül történik a liszteszsákok dobálása, ide ülnek ki az alkalmazottak dohányozni, a szemetet is itt hordják ki. Amikor a rögtönzött ablakféleséget kinyitják, az épület egyedüli bejáratát eltorlaszolják, ilyenkor babakocsival vagy kerekes székkel már nem igazán lehet elhagyni a toronyházat.
A lakók kérelemmel fordultak az illetékesekhez, panaszukat eljuttatták az összes felügyelőségre, a helyi közösségbe, a polgármesterhez, a Városépítési Intézetbe, válasz azonban egyelőre csak a környezetvédelmi felügyelőségről érkezett májusban, amely elrendelte a pékség tulajdonosa számára, hogy végezze el a szükséges légszennyezési méréseket, és hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket a szagok elvonására. Ez mostanáig nem történt meg. Nemrégiben – utolsó próbálkozásként – petíciót intéztek a városi illetékesekhez, amelyben azt követelik, hogy kényszerítsék rá a pékséget arra, hogy az érvényben lévő egészségügyi és műszaki előírásokkal összhangban tevékenykedjen, és tevékenységeivel ne rontsa az épület lakóinak életminőségét. A lakók kifogásolják, hogy a pékség megnyitásáról senki sem kérte ki a véleményüket, a petíciót a 65 lakás tulajdonosa közül ötvennél is többen aláírták. Meggyőződésük, hogy a 25 négyzetméteres üzlethelyiség – amelyben korábban önkiszolgáló, kínai bolt és konfekcióüzlet működött – nem alkalmas gyártási-ipari tevékenységre, amióta működik a pékség, gyakran elromlik a lift az épületben: a lakók attól tartanak, hogy a régi épület villanyhálózata nem bírja el az ipari áramfogyasztást, a villamos rendszer túlterhelése egyben tűzveszélyt is jelent. A petíciót eljuttatják a városi ombudsman nemrégiben megnyitott irodájába is.