2024. november 25., hétfő

Biztos a tanévkezdés

Szeptemberben megtarthatják az első órát az újtelepi különleges iskolában

Az elsődleges határidők szerint még újévre el kellett volna készülnie a Milan Petrović gyógypedagógiai iskola újtelepi épületének, mely a legkorszerűbb oktatást és rehabilitációs lehetőségeket kívánja nyújtani a fogyatékossággal élő tanulók számára. Az elsődleges határidő később márciusra tolódott, a rossz időjárási körülmények azonban ismét közbeszóltak: az épület homlokzatát és a kültéri munkálatokat kellett ugyanis éppen befejezni. Most már biztosra vehető, hogy szeptemberben megkezdődik a tanítás, de a felszereltség tekintetében még lesznek hiányosságok.

A munkálatok jelenlegi állapotával kapcsolatban Srđan Crkvenjakovot, a Poslovni prostor közvállalat igazgatóhelyettesét kerestük fel, akitől megtudtuk, hogy azoknak az első két fázisa már lezárult, ami az iskola építési és szerelési munkálatainak befejezését jelenti. Jelenleg a szabadtéri sportpályán, és az épület vízvezetékrendszerre történő rákapcsolásán dolgoznak a munkások.

– Hátra van még az iskola és a pálya elkerítése, a trafóállomás üzembe helyezése, illetve a létesítmény megközelíthetősége körüli feladatok befejezése. Az építési munkálatok 2009 novemberében indultak, s a befejezésük most is, elsősorban az időjárási körülmények függvénye. A becslések szerint a fennmaradó feladatokat egy hónap alatt már be lehet fejezni, nem kell azonban megfeledkezni arról sem, hogy valamennyi munkálat a szabad ég alatt zajlik – ismertette a részleteket Crkvenjakov.

Az épület projektjét a Gardi projektügynökség készítette el, a munkálatokat pedig a Grad-ing építőipari cég végzi. A létesítmény 7 000 négyzetméternyi belteret foglal magába, mely több nagyobb részre osztható: a műhelymunka, a fizikoterápia blokkjaira, a tantermek és a kiképzőközpont részlegére és az irodahelyiségekre. A Poslovni prostor igazgatóhelyettesétől megtudtuk, hogy a telek, annak előkészítése, továbbá a projektdokumentáció 70 millió dinárba került, az elvégzett munkálatokra pedig az eddigiekben 380 millió dinárt fizettek ki.

Igaz, hogy az építkezéssel, még ha a legrosszabb hangulatukban is lesznek az égiek, a következő tanévig minden bizonnyal elkészülnek a munkások, ez azonban magában még nem lenne elegendő ahhoz, hogy az oktatás is megkezdődjön. Hogy ez mégis így lesz, azt Mira Isakov, az iskola gyakorlati oktatással foglalkozó koordinátora támasztotta alá. Mint azt lapunknak elmondta, a szükséges felszerelés beszerzése folyamatosan történik majd, egy hatalmas objektumról van szó, melyet biztosan nem fognak tudni azonnal, az átadását követően, teljesen felszerelni. Elsőként a várostól fogják megkapni a tanításhoz nélkülözhetetlen alapvető iskolai berendezést, így szeptemberben biztosan megtarthatják az első órát.

– A speciális tevékenységek folytatására, rehabilitációra szolgáló termek felszerelésével lesz nagyobb gond, de már keressük a támogatókat. Amit a magunk részéről fel tudunk ajánlani azoknak a cégeknek, amelyek készek biztosítani a fogyatékkal élők mindennapjainak megkönnyítésére szolgáló eszközöket, az az, hogy termékbemutatási lehetőséget, bemutatószalont kínálunk számukra. Célunk itt, egy helyen, diagnosztizálni és gyógyítani is, s ezt nem csupán a tanulóknak kívánjuk nyújtani, hanem mindenkinek, akinek arra szüksége van – magyarázta Isakov.

A becslések szerint egyébként 10 millió dinárba kerülne az épület berendezése, s további 20 millióba a speciális felszerelés beszerzése.

Mindenképp újdonságnak számít, hogy a motorikus rendellenességben szenvedő tanulók számára internátus is működni fog a különleges iskola újtelepi épületegyüttesében, ami az első ilyen kezdeményezés hazánkban, az efféle gondokkal küzdő tanulók a legtöbbször Podgoricát választották korábban. A tanévkezdést követően a diákok iskolába-, illetve hazajuttatásában mindenképp szükségük lesz még segítségre – a közlekedési gondok megoldására, minibuszok szavatolására.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás