Újvidéken továbbra is feszült a helyzet, péntekre újabb, 15 perces forgalomkorlátozást jelentettek be. Kedd délelőtt zárlat alatt volt a bíróság épülete.
Az Újvidéken politikai ellenzékbe tömörülők ismét felhívást intéztek a polgárokhoz, hogy pénteken, november 22-én dél előtt hét perccel negyed órán keresztül „álljanak le”, azaz a november 1-jei tragédia álozataira emlékezve néma hallgatással követeljék az azonnali felelősségvállalást, a vasútállomáson történt baleset miatt a felelősek előállítását! Legutóbb vasárnap volt hasonló akció, a vasútállomás előtti útkereszteződést hat óra hosszára megbénították az aktivisták. Azt megelőzően pénteken, akkor még csak az áldozatok számára való tekintettel, 14 percnyi csendes tiltakozás bénította meg dél körül a várost. Sok helyen a polgárok testükkel elállták az útkereszteződéseket, az autósok közül sokan méltatlankodtak, mások kiszálltak járműveikből, és kinyilvánították egyértelmű támogatásukat. A polgári tiltakozást az váltja ki, hogy egyesek szerint az illetékesekre, azaz az ügyészségre nyomást gyakorolnak, a történtek miatti felelősségrevonás azonban a mai napig elmaradt.
Kedden reggel 8 órától a kora délutáni órákig nem lehetett megközelíteni a bíróság épületét, a kivezényelt rendőrök csak az ott dolgozókat engedték be munkahelyeikre. A bejáratban a politikai ellenzék képviselői ellehetetlenítették a ki- és belépést, tiltakozásuk jeléül az igazságszolgáltatás lomhasága miatt. A tegnapi tárgyalások túlnyomó részét elnapolták, néhány tárgyban azonban mégis sikerült előrelépni, ugyanis az épületbe esetenként sikerült bejönniük ügyvédeknek, tanúknak, vádlottaknak… A tiltakozók követelték azt is, hogy azonnal engedjék szabadon azokat a fogva tartott tüntetőket, akiket a november 5-ei, rendbontássá fajuló tiltakozó megmozdulást követően kísértek be.
A Dr. Rodolphe Archibald Reiss Rendőri Szakmai Egyesületben úgy vélik, hogy a keddi, a bíróság épülete előtt megtartott tüntetés, vagyis a bíróság munkájának ellehetetlenítése lényegében nyomásgyakorlás, és jogállamellenes. Megengedhetetlennek tartják azt, hogy az intézmény bejáratait eltorlaszolják a tüntetők és az ellenzéki politikusok, a rendőrök szerint az ilyen magatartás a döntéshozatal befolyásolására irányul. Ez ellentétben áll a törvénnyel és a jogállam alapelveivel. – A blokád nem vezethet a probléma megoldásához, se a konstruktív párbeszéd kialakításához – vélik az egyesületben.
A zárlatot az igazságügyi minisztérium is elítélte, közleményükben úgy értékelnek, hogy „az újvidéki ügyészek és bírók munkájának ellehetetlenítése a nyomásgyakorlás leggorombább példája”. A minisztérium tiltakozik az ellen, hogy az ügyészek és bírók a törvényes keretet mellőzve a politikai ellenzék parancsára cselekedjenek.
Nyitókép: Kedden reggel 8 órától a kora délutáni órákig nem lehetett megközelíteni a bíróság épületét, a kivezényelt rendőrök többnyire csak az ott dolgozókat engedték be munkahelyeikre (Ótos András)