2024. november 25., hétfő

A kémiát népszerűsítették Zentán

Nagy érdeklődés mellett tartották meg a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban a VI. Kárpát-medencei Kémiatábort

Sikeres volt a VI. Kárpát-medencei Kémiatábor, amelyet Straub F. Brunó biokémikus, akadémikus születésének százéves évfordulója jegyében tartottak meg a hétvégén a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban. A táborba a vajdasági résztvevők mellett ezúttal is jelentős számban érkeztek erdélyi és magyarországi vendégek is, aminek köszönhetően a rendezvény az új ismeretek megszerzésének lehetősége mellett a tapasztalatcserére is kiváló lehetőséget kínált.

A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban pénteken nyitotta meg kapuit a VI. Kárpát-medencei Kémiatábor, amelynek megnyitóünnepségén a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium diákjai a vendégeket az alkalomhoz illő összeállítással üdvözölték. Elsőként Szórád Endre, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium kémiatanára, a tábor fő szervezője köszöntötte az egybegyűlteket, aki beszélt a kezdetekről, a tábor fontosságáról, valamint a kémiaoktatás helyzetéről is. Kifejtette, a tábor elsődleges célja a tanulók képességeinek, tudásának és világképének fejlesztése, valamint a kémia tudományának népszerűsítése. Dr. Androsits Beáta, a Magyar Kémikusok Egyesülete ügyvezető igazgatója is köszöntötte a résztvevőket, majd megnyílt a Vegyészet a kezdetektől napjainkig című kiállítás, melyen különböző korokból származó régi vegyipari eszközöket, gépeket és berendezéseket tekinthettek meg az érdeklődők. A tábor ideje alatt a táborlakók szépszámú előadást hallgathattak meg tanárok és diákok tolmácsolásában, több érdekes foglalkozáson vehettek részt, valamint számos kísérletnek lehettek tanúi.

A tábor zárásaként vasárnap Szórád Endre látványos kísérleteket mutatott be, a diákok a nyitónapon kapott feladatokra vonatkozó kreatív megoldásaikat prezentálták, majd az emléklapok ünnepélyes kiosztása után a résztvevők a hagyományokhoz híven közösen elfogyasztották a különböző színű muffinokból összeállított periódusos rendszert.

– Idén hatodik alkalommal sikerült tető alá hozni a Kárpát-medencei Kémiatábort, ami most már egyre nagyobb diáksereget mozgat meg a Kárpát-medence területén, hiszen Erdélyből, Magyarországról és Vajdaságból, illetve most már a Felvidékről is igen nagy az érdeklődés a tábor iránt. Idén a Kárpát-medencei Kémiatábor elindítása mellett elindítottunk egy újabb eseményt is, a kémiában régen használt eszközöknek a begyűjtését, aminek köszönhetően egy kiállítást is szerveztünk, ugyanis fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy ha nem ismerjük eléggé a múltunkat, akkor a jelenünket és a jövőnket sem tudjuk igazán értékelni. A tábort elsősorban a támogatóinknak köszönhetően sikerült megszervezni, amiért ezúton is szeretnék nekik köszönetet mondani, illetve a Magyarországról érkező diákokat a Curie Alapítványnak köszönhetően tudtuk mozgósítani – hangsúlyozta a táborzárást követően lapunknak nyilatkozva Szórád Endre, a kémiatábor fő szervezője. – A tábor elsődleges célja eleinte a kémia iránt érdeklődő fiatalok toborzása és megnyerése volt, éppen ezért eleinte elsősorban a látványkísérletekre helyeztük a fő hangsúlyt, ugyanis ezáltal kíséreltük meg népszerűsíteni a kémiát a fiatalok körében, később azonban már azt is próbáltuk hangsúlyozni, hogy a különféle kísérletek elvégzéséhez igen komoly tudás is szükséges, ezért neves hazai és magyarországi vendég előadókat is hívtunk, akik igen színvonalas szakmai előadások révén igyekeztek elmélyíteni a tábor résztvevőinek tudását – tette hozzá Szórád Endre, aki szerint a kémia népszerűsége manapság viszonylag alacsony, általában nem tartozik a legközkedveltebb tantárgyak közé, ám – ahogyan fogalmazott – ezzel párhuzamosan mind nagyobb hiány tapasztalható a jó szakemberekből, aminek következtében egyre nagyobb a kereslet irántuk. Éppen ezért tartják rendkívül fontosnak a kémia, illetve általában a természettudományok népszerűsítését, amire tapasztalataik szerint az ilyen rendezvények igen kiváló lehetőségeket kínálnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás