A zentai Városi Múzeumban szerda este nyílt meg a zaječari Népmúzeum néprajzi gyűjteményében fellelhető tárgyakból készült Örökös kör című, különféle szövött öveket bemutató kiállítás, amely egészen május 26-áig várja az érdeklődőket a Tisza-parti településen.
A kiállítás megnyitóünnepségének kezdetén a zentai Stevan Sremac Helyismereti Alapítvány, valamint az adai Aranykapu Művelődési Egyesület növendékeinek alkalmai műsorát kísérhették figyelemmel a vendégek, majd Nagy Abonyi Ágnes, a zentai Városi Múzeum néprajzkutatója és Dejan Krstić magiszter, a kiállítás szerzője nyitották meg a tárlatot. Hangsúlyozták, hogy a kelet-szerbiai lakosság népi kultúrájában az öv többféle szerepet is betöltött, elsődleges gyakorlati funkciója a has megtámasztása volt a nehéz mezőgazdasági munkát végző emberek körében, de hasznosságát az is mutatja, hogy különféle használati eszközöket is tehettek bele vagy akaszthattak rá, mint például pénzt, ékszert, dohányt, taplót, kést, illetve fegyvert. Hozzátették, az öv a népviselet részeként esztétikai funkcióval is bírt, aminek köszönhetően szépsége és jelképrendszere társadalmi, szellemi értékeket is hordozott. A fő ajándékok egyike volt a lakodalmi szertartások alkalmával, az ünnepi női övek a lány vagy a nő sajátos státusszimbólumaiként jelentek meg, ha pedig a keleti férfiak ruháját díszítették, szintén igen sokrétű jelentéssel bírtak.
Kiemelték, a kelet-szerbiai emberek igen nagy figyelmet fordítottak az öv kidolgozására és használatára, ugyanis annak gyakorlati szerepe széles körű használhatóságot biztosított az anyagi kultúrában, és a többi tárgytól eltérően többjelentésű szimbólumrendszerének és dekoratív hatásának köszönhetően kiemelt helyet kapott a hagyományos társadalomban, valamint a népi kultúrában. Úgy vélték, hogy az ember számára nemcsak ezen a világon, hanem a másvilágon is szükséges, éppen ezért – ahogyan a kiállítás címe is utal rá – jelképesen nevezhetjük az emberek örökös körének is.
Az Örökös kör című látványos kiállítás május 26-áig várja az érdeklődőket a zentai Városi Múzeumban.