Az egykori ifjúsági otthon sorsa, a Nagyberuházási Alap pályázati lehetőségei, a roma diákok iskolai hiányázásai, a 44-es áldozatok méltó emlékhelye, a szövetkezeit vagyon és a leendő ipari park – ezek a témák szerepeltek kedden este a VMSZ helyi szervezetének lakossági fórumán.
Nagy Tibor, a helyi szervezet elnöke köszöntötte a vendégeket, Szilágyi Dorottyát, a VMSZ ügyvezető alelnökét, Nyilas Mihályt, Magyarkanizsa polgármesterét és dr. Lepeš Josipot, a polgármester oktatásügyi tanácsadóját. Az ifjúsági otthon sorsáról Takács József, a horgosi helyi közösség elnöke és Röhrig Ottó, a községi tanács tagja elmondták, hogy a tervek szerint civil házként fog működni az épület, várhatóan már a jövő év tavaszától.
A Nagyberuházási Alap támogatásairól Nyilas Mihály kijelentette, hogy az idén jóvá lett hagyva a horgosi Művelődési Ház felújítása, az ipari park infrastruktúrájának kiépítése, a Kárász-kastély részbeni renoválása. Ezek 2009-ben valósulhatnak meg, a jövő évi keretre tehát már nem lehet pályázni, készülni kell viszont a 2010-es pályázatokra. Akkor Horgoson elsőbbséget kap majd a sportcsarnok kiépítése és a kastély belső felújítása.
A Horgosi Csárda mögött elhantolt 44-es áldozatok méltó emlékhelyének kialakítására két lehetőség van – hangzott el a fórumon: vagy ott kialakítani emlékhelyet, vagy exhumálni a maradványokat, és elhelyezni a temetőben lévő emlékhelynél. Ezt azonban a horgosiaknak kell eldönteniük, a hozzátartozók véleménye alapján.
A szövetkezeti vagyon sorsa még rendezetlen – mondta Nyilas Mihály, de javasolta, hogy amíg a helyi közösség irodáit is magában foglaló Művelődési Ház felújítása folyik, addig az iroda költözzön át ideiglenesen a szövetkezet épületébe, s talán majd itt is a falué lehet a létesítmény, hisz erre már van precedens. Az ipari park infrastruktúrájának kiépítése megkezdődött, elsődleges cél a munkahelyteremtés, ezért nem kéne várni a Nagyberuházási Alap 2010-es pénzeszközeire, hanem lehetőleg a beruházókkal megkezdeni a kiépítést – jelentette ki a polgármester.
A roma diákok iskolalátogatási gondjairól szólva Lepeš Josip beszámolt arról, hogy az önkormányzat megvonta a családi pótlékot a sokat hiányzó diákoktól, csak így tudják rábírni a szülőket, hogy rendszeresen küldjék iskolába a gyerekeket, akiknek a község 60 ingyenes uzsonnát és 57 ebédet biztosít folyamatosan. Bata János tanár azonban rámutatott arra, hogy az iskolába kényszerítés újabb gondot okoz: az odafigyelni, a munkába bekapcsolódni képtelen diákok zavarják az órákat. Amióta a felzárkóztató roma tagozatok megszűntek és a diákokat a többi tagozatra helyezték, mindenütt akadályozott lett a munka. Felzárkóztatási programok nélkül a hátrányos helyzetű gyerekek nem tudnak lépést tartani a többi kortársukkal. Erre a felzárkóztatásra kell megtalálni a módot – hangzott el a lakossági fórumon.