2024. november 24., vasárnap

Csalók és áldozatok

Minden rendes ember egyik legfontosabb célja és törekvése, hogy lehetőleg minél előbb saját családi otthonhoz jusson. Ennek érdekében hajlandó feláldozni kényelmének csaknem minden árnyalatát. Évekig kuporgat a leginkább kevéske keresetéből, a családtagok is mellé állnak, tehát ők sem dőzsölnek, s amikor már „célegyenesbe” kerül a dolog, de még mindig jókora összeg hiányzik a ház, lakás tető alá hozásához, még a méregdrága banki hitel felvételére is hajlandó.

Ha házat épít, idejében biztosítja a portát, beszerzi a nem éppen olcsó engedélyeket. Lakás esetében felkeresi a beruházó, aki szinte azonnal tetemes előleget követel. Ilyenkor az ember nem igazán képes racionálisan gondolkodni, hiszen csak az lebeg a szeme előtt, hogy – az építtető, vagy a kivitelező ígérete alapján – záros határidőn belül saját lakáshoz jut, ahonnan ürüggyel vagy anélkül, nem küldheti el a tulajdonos az albérlőként éldegélőt.

A munkálatok előrehaladtával nő a remény, de a balga reménykedő által leszurkolt összeg is.

És amikor már karnyújtásnyira van a beköltözés (lehetősége), kimerül az egész erre szánt keret, tehát se pénz, de kivitelező, vagy építtető sincsen, kiderül, hogy a falak ugyan állnak, birtokbavételről azonban szó sem lehet. A minden pénzét elszedő ugyanis egyszerűen eltűnt. Cégét megszüntette, pénzét valamelyik biztonságos (magyarán: az állami szervek által elérhetetlen) külföldi bankba mentette.

A szerencsétlen ember pedig kénytelen szembesülni azzal a ténnyel, hogy becsapták és – nem ritkán – koldusbotra juttatták.

A fentebb elmondottakról az utóbbi két évtizedben meglehetősen gyakran hallhattunk, olvashattunk.

A jelenlegi, hivatalos nyilvántartás szerint Szerbiában jelenleg 25 000 család bánja, hogy egyáltalán eszébe jutott saját családi otthonról álmodni. Sokat közülük az építtetők és a mesterek vertek át, de nem elenyésző azoknak a száma sem, akik létező lakást vettek, de igen hamar kiderült, hogy ugyanazért a kétszobásért négyen-öten is sorban állnak. Ők mindannyian kifizették az árát a közvetítőnek, aki nyilván úgy vélte, hogy „milyen lakás az, amelyiket csak egyszer lehet eladni?”

Egyébként sokan azok közül sem jártak/járnak jobban, akik ugyan beköltöznek a megvásárolt lakásba, de utólag derül ki, hogy egy korábbi tulajdonos hatalmas jelzáloggal megterhelte, s a bankhitel törlesztését igencsak elhanyagolta. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az új tulajdonos a saját púpjára vette valakinek a terhét, amit ki tudja hány évig köteles fizetni, ha nem akarja, hogy a hitelező bank elárverezze a lakást a feje fölül.

Ezeknek a törvényszegéseknek minden bizonnyal gátat lehetne vetni, csupán a törvényhozó némi jóakaratára és szakszerű tevékenységére volna szükség. A Szerbiai Gazdasági Kamara építészeti egyesülete már korábban kezdeményezte különféle intézkedések meghozatalát, de sem az illetékes minisztérium, sem a kormány nem foglalkozott a témával. Pedig az ötletek megvalósíthatók és ésszerűek voltak, hiszen az építtetőkre, a kivitelezőktől és a közvetítőktől törvénnyel követelte volna meg a tevékenységi engedélyt (a licencet), az előző kettőnél pedig előírta volna a banki biztosítást, amiből az esetleges károsultakat lehetne kártalanítani.

Eddig egyetlen kormány sem volt hajlandó érdemében foglalkozni a beterjesztésekkel, mintha csak összekacsintott volna a csalókkal, hogy: csak így tovább!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás