A legnagyobb szerbiai kábítószer-csempésznek kiáltotta ki az állam, akinek – a korábbi meghiúsult kísérletek fényében elmondható – nem volt könnyű a nyomára bukkanni. A vasárnap reggeli rendőrségi akció azonban sikerrel járt, Kosmajacot saját házában fogták el, de nemcsak őt, hét további segítőtársát is előállították, közülük négyet nem Belgrádban, hanem Mitrovicán tartóztattak le. A belügyminiszter szavai szerint négy hónapos szakadatlan nyomozómunka eredményeként könyvelhető el a „legnagyobb halnak” a kipecázása, melyet a vezetőség egyben a kábítószer-csempészet elleni még határozottabb küzdelem bejelentésére is ügyesen kihasznált. A Felsőbb Ügyészség a többekközött adócsalással, felbujtással, okirat-hamisítással, telkek jogtalan eltulajdonításával terheli Kosmajacot. A belügyi tárcavezető olyan messzire ment az eredmény értékelésével, hogy azt az FBI akciójához és Al Capone letartóztatásához hasonlította. Még arra is emlékeztetett, hogy a chicagói gengszter is éppen adócsalás miatt bukott végül le, ahogyan a „szerb Al Capone” is.
A 66 esztendős Kosmajac a belügyminisztérium iratai szerint rendkívül óvatos volt a kábítószer-csempészés során, s mindig ügyelt arra, hogy maga ne kerüljön a drog közelébe, s ne érintkezzen közvetlenül azokkal sem, akik az adásvételt lebonyolították. Nem vett aktívan részt a közéletben sem, jó ideig Belgrád és Spanyolország között ingázott. A belgrádi Zvezdara városrészben élt három ottani családi háza egyikében, s hivatalosan is ingatlanpiacbeli befektetésekkel foglalkozott. Feltételezik, hogy a drogkereskedelem révén megkeresett pénz egy részét éppen lakásépítésekbe ruházta be. Emellett magánóvodákat is üzemeltet, üzleti tevékenysége meglehetősen szerteágazó. Arról is információi vannak a belügynek, hogy nyugat-európai városokban is rendelkezik lakásokkal.
Médiaértesülések szerint karrierje azzal vette kezdetét, hogy a kábítószer-küldeményeket gépkocsikba rejtve szállíttatta el barátaival Olaszországba. Mivel a módszer sikeresnek bizonyult, csakhamar felvette a kapcsolatot dél-amerikai, kolumbiai kartellekkel is. Nemzetközi hírnevét hazánkban csak az „alvilág krémje” ismerte.
Zoran Đinđić kormányfő meggyilkolását követően az állam a Szablya fedőnevű akció keretén belül próbált meg leszámolni az alvilággal, Kosmajac ekkor elhagyta Szerbiát, mert értesítették arról, hogy hamarosan megfosztják szabadságától. Nevét a vörössapkások tagjai is említették később a bírósági eljárások során, állítólag rajta keresztül jutottak a zimonyi klán tagjai kábítószerhez. Az idei Villám fedőnevű akció keretében a rendőrség januárban házkutatást végzett a családnál, ahol fegyverekre bukkantak. Előállították Dragoslav Kosmajacot és fiát, Lazart, de bebizonyosodott, hogy rendelkeznek fegyvertartási engedélyekkel. Tudni lehet, hogy Dušan Spasojevićtyel és Darko Šarićtyal is baráti kapcsolatokat ápolt.
Miután az államvezetés a legnagyobb hazai drogcsempészként jelölte meg, Kosmajac Montenegróba szökött hamis szlovákiai útlevéllel, melyet később érvénytelenítettek. Kotorban letartóztatták, de hamar szabadon is engedték, mert kiderült, hogy nem adtak ki ellene elfogatóparancsot.
A belügyminisztérium információi szerint leginkább kokainnal kereskedett, Dél-Amerikában alakított ki bázist, ahonnan nagy mennyiségű drogot szállított tovább Európába. Jól bejáródott heroinszállító-csatornát is létrehozott, Törökországból és Bulgáriából csempészte a kábítószert nyugat-európai államokba, elsősorban Németországba, Olaszországba. Ez volt az úgynevezett balkáni útvonal.
A letartóztatását követően, a megszokott procedúrákkal összhangban, negyvennyolc órás rendőrségi fogva tartást rendeltek el ellene.