2024. július 17., szerda

Ha kockáztatsz, teszteld magad!

Ezt a nevet viseli az egészségügyi minisztérium idei, a HIV-fertőzés terjedését fékezni hivatott hadjárata

A kampánnyal kapcsolatban tegnap dr. Tomislav Stantić egészségügyi államtitkár, Katarina Mitić projektumvezető és dr. Predrag Đurić, a Vajdasági Közegészségügyi Intézet szakembere nyilatkozott az újságíróknak.

Az államtitkár arról beszélt, hogy 1984 óta, amióta feljegyezték az első HIV-fertőzést Szerbiában, 2440 személynél állapították meg a vírus jelenlétét, közülük 1489-en megbetegedtek, a betegek közül 1042-en már meghaltak. Ezek az adatok azt jelentik, hogy az idén, az év elején 1398 olyan személy élt az országban, aki bizonyossággal tudta, hogy HIV-fertőzött. A szakemberek valószínűnek tartják, hogy legalább ugyanennyien vannak azok, akik még nem sejtik, hogy vírushordozók, a fertőzés ugyanis hosszú évekig tünetmentesen lappanghat szervezetünkben. A vírusok jelenlétét csakis tesztekkel lehet kimutatni, és a korai felismerés azért fontos, mert manapság a HIV-fertőzés nem halálos ítéletet jelent, akár több évtizedet is élhetünk vele, de ez természetesen a terápia megkezdésének időpontjától függ.

– Szerbiában évről évre csak nagyon kevesen, alig tízezren tesztelik magukat önkéntesen, sajnos sokkal, csaknem négyszer többen vannak azok, akik orvosi beutalóval, „kényszerszerűen” végzik el a vizsgálatot. Bátorító ugyan, hogy az önkéntesek száma évről évre nő, de még így is nagyon messze állunk a fejlettebb országok, mint például Ausztria vagy Franciaország arányadataitól, ahol a lakosság számát figyelembe véve minden évben tízszer többen végzik el önkéntesen a HIV-tesztet, mint Szerbiában. Fiataljainknak tehát nincs merszük szembenézni a valósággal, félnek ellenőriztetni magukat, nem eléggé tájékozottak, sokan nem is tudják, hogy manapság az AIDS gyógyítható, ezért a HIV-vel kapcsolatos információtovábbításban fontos szerep jut a médiának – összegzett az államtitkár, aki bízik abban, hogy éppen az újságíróknak köszönhetően évről évre jobb eredményeket érünk majd el a HIV-járvány megfékezésének területén.

A kormány 2005 óta alkalmazza az AIDS ellen kidolgozott nemzeti stratégiatervet, egy évvel később külön irodát is alapítottak a Batut intézetben ezzel a céllal. A gyógyterápiát négy regionális klinikai központban (Belgrádban, Újvidéken, Nišben és Kragujevacon) hozzáférhetővé tették bármelyik HIV-fertőzött szerbiai állampolgár számára. Globális alapokból tíz év alatt 20 millió eurót fordítanak az AIDS elleni harcra országunkban, ezeket a projektumokat a JAZAS ifjúsággal együttműködve bonyolítják le 2014-ig. A Teszteld magad, ha kockáztatsz! (Ako reskiraš, treba da se testiraš) hadjárat két hónapig tart, tavaly a HIV-fertőzéssel élő személyek hátrányos megkülönböztetése ellen kampányoltak, erre a témára helyezték a hangsúlyt, az idén a megelőzés, azaz a HIV idejében történő felismerésének fontosságára próbálják felhívni a figyelmet. 26 szerbiai városban 50 kormányzati, nemkormányzati és egyéb szervezet vesz részt benne.

Đurić doktor elmondta, hogy az elmúlt 25 év során nyilvántartott szerbiai HIV-fertőzöttek közül nagyjából 300-an éltek vagy élnek Vajdaság területén, számuk most 200 alattira tehető. A szakember valószínűnek tartja, hogy valós számuk kétszer nagyobb, de szerencsére alaptalanok azok az 5-10 évvel ezelőtti becslések, amelyek szerint akár ötször vagy tízszer is többen lehetnek azok, akik vírushordozók, de nem tudnak róla. Az utóbbi években a HIV-fertőzés szinte kizárólag szexuális úton terjed a tartományban, Szerbiában is többnyire dominál ez a terjedési mód. Nagyon kevesen fertőződnek meg másképpen, a vérátömlesztéssel történő terjedés csupán a járvány első néhány évében volt kifejezett, akkor, amikor még nem is tudták, milyen az új betegség. Viszonylag ritka az anyáról csecsemőre terjedő fertőzés is, 2008-ig egy ilyen esetet sem jegyeztek fel a tartományban.

– A védekezési módszerek közül mindenképpen az anonim teszteléseket kell elsőbbségben részesítenünk, ezek a leghatékonyabbak. Igaz, hogy viszonylag nagyon kevesen szánják rá magukat az AIDS-tesztre, számuk azonban fokozatosan növekszik, így Vajdaságban tavaly hússzor annyian voltak kíváncsiak HIV-státusukra, mint 2000-ben. Az idén mostanáig 6 vajdasági polgár tudta meg, hogy fertőzött. Az lenne a legjobb, ha az ellenőrzést minden várandós elvégezné, így megelőzhető lenne az anyáról gyermekre történő terjedés, azaz a 30 százalékos kockázatot megfelelő terápiával 2 százalékra csökkenthetjük – figyelmeztetett a Vajdasági Közegészségügyi Intézet szakembere.

A HIV-fertőzés nem csupán másokat érint, mindenki veszélyeztetett. Az, hogy a fertőzött nők számaránya kisebb, abból is következhet, hogy ők ritkábban szánják rá magukat a tesztre. Újvidéken a Vajdasági Közegészségügyi Intézet épületében (Futak utca 121., telefon: 4897-800, www.izjzv.org.rs) kérhetjük az ingyenes és névtelen tesztelést munkanapokon 7 és 14 óra között.