Ha az átlagos vajdasági embert szeretnénk elképzelni, egy negyvenéves, túlsúlyos, keveset mozgó egyénre kell gondolnunk. Riasztóak a testmozgással kapcsolatos, fiatalabb generációról szóló adatok is: a gyerekek több mint fele inaktív, az egyetemisták egyharmada tölt el naponta legalább nyolc órát ülőhelyzetben. A felnőtteknek is csupán egyharmada vallja, hogy szokott mozogni, többé-kevésbé rendszeresen.
A testmozgás hiányáról szóló adatokat Marija Jevtić, a Vajdasági Közegészségügyi Intézet igazgatója ismertette a vajdasági kormányban tegnap megtartott sajtótájékoztatón, melynek témája május 10-e, a testmozgás világnapja alkalmából szervezendő akció volt, melyhez a tartományi oktatásügyi titkárság nyújtja a megfelelő hátteret. A titkárság sportügyekkel foglalkozó tanácsadója, dr. MiloradDokmanac elmondta, a tartományban az iskoláskorú fiúk 15,09 százaléka, a lányoknak pedig 10,27 százaléka küzd a felesleges kilogrammokkal.
A május 10-én esedékes akció részleteiről dr. Jeges Zoltán tartományi oktatásügyi titkárt kérdeztük, aki lapunknak elmondta: a titkárság körlevélben kérte fel a tartomány iskoláit arra, hogy csatlakozzanak a mozgás világnapjához akképpen, hogy aznap az első iskolai órán tíz perc testmozgást tartsanak minden egyes osztályban. A gyerekeket arra buzdítják, hogy a tanórákat követően szüleikkel, nagyszüleikkel tegyenek egy sétát, s ezzel is járuljanak hozzá nemcsak ehhez az akcióhoz, hanem saját egészségük megőrzéséhez is.
Újvidéken május 10-én 16 és 19 óra között a játszótér mellől indulva szervezett sétát tartanak a rakparton Mozogj az egészségedért! jelmondattal. Nemcsak gyalogosok, hanem kerékpárosok, rolleresek részvételére is számítanak a szervezők, a Vajdasági Közegészségügyi Intézet munkatársai.
A mozgás világnapjához kötődő rendezvényeket 2003 óta tartják meg világszerte, ami elsősorban az Egészségügyi Világszervezet azon jelentésének köszönhető, melyben világosan kimutatta: a mozgás hiánya a nem fertőző betegségek kialakulásának egyik fő okozója. Nemcsak a túlsúly csökkentésére hat ki a séta, a mozgás, hanem pozitív hatást fejt ki a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a depresszió, a stressz kezelésében is.
Az oktatásügyi titkárt arról is megkérdeztük, mi a véleménye, elegendő-e az a két testnevelési óra, amin jelenleg a tanulók hetente részt vesznek, hogyan lehetne javítani a fiatalok testmozgásán. – Kétségkívül kevés, de azt hiszem, igen nehéz feladat megtartani a klasszikus tárgyak óraszámát is meg be is vezetni az új tudományágakat az oktatásba. Azt hiszem, sok fiatal mozog és sportol az iskolán kívül, s úgy vélem, a megoldás az, hogy éppen ezeket a választott, nem kötelező tevékenységeket kell támogatni. Sokan nem a legnagyobb örömmel mozognak a tornaórán, az iskola után viszont már sokkal könnyebben teszik azt. A szülő egyik fontos feladata felkínálni a választás lehetőségét a gyerek számára, aki így élni is fog azzal. |