2024. július 17., szerda

Az oltás a legjobb védekezés

A H1N1 szezonális, ám domináns vírusként térhet vissza

Ha jelenleg nincs is influenzajárvány, a helyzet akár néhány nap leforgása alatt is megváltozhat. Az októbertől decemberig terjedő időszakban regisztrálják a legtöbb vírust, ekkor főleg a fertőző légúti megbetegedéseknek vagyunk kitéve, és többek között az ilyenkor jellemző hőmérséklet-ingadozás miatt a betegek száma folyamatosan növekszik. A járványügyi szolgálat minden év őszén, amikor az óvodák és iskolák megkezdik a munkát, figyelemmel kíséri az akut fertőző légúti megbetegedések számának alakulását. Ezeket főként a különféle vírusok, illetve a baktériumok közül az A csoportba tartozó streptococcus vált ki.

A hirtelen hőmérséklet-csökkenést követve az influenza és a hozzá hasonló fertőző betegségek miatt alakulhat ki járvány, ami december végére, január elejére jellemző, de volt rá példa, hogy február folyamán észlelték a legtöbb megbetegedést. Mint azt a H1N1 vírus okozta influenza esetében tapasztaltuk, az év más periódusaiban is támadhatnak a kórokozók.

– A H1N1 esetében egy olyan új törzs alakult ki, amivel szemben nem alakult ki bennünk immunitás. A vírus először tavalyelőtt, nyár elején jelent meg, és néhány hónap alatt elérte hazánkat is, így 2009 novemberében már Szerbiában is kihirdették a járványt. A H1N1 vírus mára valamelyest megváltozott, de Európában még mindig dominál más vírusokkal szemben. Eddig mintegy tíz ország jegyezte a kórokozó jelenlétét, habár járványról még nem beszélhetünk. A szezonális influenza megjelenésével az előző évekhez hasonlóan most is január folyamán számolunk. A H1N1 szezonális influenzakánt fog jelentkezni, de domináns vírusként a legtöbben ezzel a kórokozóval fognak megfertőződni – tudtuk meg dr. Gordana Krtinićtől, a szabadkai Közegészégügyi Intézet járványügyi osztályának vezetőjétől.

Az idén a H1N1 mellett a B csoportba tartozó vírus fog megjelenni, ami főleg a közösségekben, iskolai vagy munkahelyi kollektívákban fertőz majd. A B típusúban kevesebben betegszenek meg, de a veszélyeztetett populációnál, vagyis a krónikus betegségben szenvedőknél, szív- és érrendszeri, vese- vagy emésztési problémákkal küszködőknél, cukorbetegeknél, krónikus tüdőelváltozásokban szenvedőknél, valamint a hatvan évnél idősebb személyeknél akár komoly komplikációkat is okozhat. A tavalyelőtt megjelent új vírustörzs miatt sok fiatal is megfertőződött, de az idén nem számolnak olyan súlyos esetekkel, mint tavaly, mivel a kutatások szerint Szerbiában mintegy 2-3 000 000 ember kapcsolatba került a vírussal.

– Az influenza elleni legjobb védekezés a védőoltás – mondja dr. Krtinić. – Az Egészségügyi Világszervezet is évek óta arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy minél többen oltassák be magukat. A szabadkai egészségházakban már októberben megérkeztek a védőoltások, összesen ötezer adag, és december közepéig mintegy háromezer ember oltatta be magát. Nem lehetünk teljesen elégedettek az érdeklődéssel, bizonyára az elmúlt év negatív kampánya is nagyban közrejátszik ebben, de a szám napról napra emelkedik. A szezonális influenza elleni védőoltás három típusú vírussal szemben ad védettséget, mégpedig a H3N2 és a B típusú, valamint a H1N1 influenzavírussal szemben. Az oltásokat az egészségházakban lehet felvenni, és bár a járvány kezdetén is igényelhető az oltás, én javaslom, hogy ezt minél előbb tegyük meg.

A szervezetben a védőoltás után egy héttel alakul ki védettség ezekkel a vírusokkal szemben, egy védőoltás azonban nem jelent évekig tartó védettséget. Az influenzavírus állandóan mutálódik, ezért minden évben újabb és újabb fajtái jelennek meg, melyek ellen a szervezetünk védtelen, és a védőoltások összetétele is ehhez igazodik. A mutálódás esetenként csak kisebb változást jelent a törzsben, de néha előfordul, hogy olyan nagy mértékben alakul át, hogy külön altípus fejlődik belőle, mint az a H1N1-nél történt, ez ellen pedig a szervezet képtelen védekezni. Nagyszámú megbetegedés kíséri, és gyorsan terjedő járvánnyá válik. Az influenzavírusoknál ilyen nagy genetikai változás minden 20-40 évben fordul elő – derült ki a doktornő szavaiból.

A védőoltás mellett figyeljünk oda, hogy az időjárásnak megfelelően öltözködjünk, gyakran szellőztessük ki a helyiséget, melyben tartózkodunk, ügyeljünk a tisztaságra, higiéniára, és étkezzünk egészségesen, melynek során pótoljuk a vitaminokat!

Hét fertőzött

A Vajdasági Közegészségügyi Intézet megelőzési központjának adatai szerint eddig négy esetben regisztráltak Vajdaságban A típusú H1N1-fertőzést. A betegek között van dél-bácskai, közép-bánáti és szerémségi is, ami azt bizonyítja, hogy az új nátha Vajdaság nagyobb területén jelen van. A központ lapunknak eljuttatott tájékoztatójában az áll: az iskolai téli szünidő végével a megbetegedések számának az emelkedésétől kell tartani. A legbiztosabb az, ha idejében felvesszük a védőoltást, mivel ezt követően még 2-3 hétnek el kell telnie, amíg a szervezet ellenállóvá válik a vírussal szemben.

A Torlak immunológiai és víruskutató intézet közlése szerint Szerbiában eddig heten betegedtek meg az új influenzában.