Az egészségügyi minisztériumnak a napokban arról kellene döntenie, hogy a szülészetek számára engedélyezi-e a „választható szülés” bevezetését. Azok a várandós anyák, akik különféle ráadás-szolgáltatásokat szeretnének szüléskor, borsos árat fognak ezért fizetni.
Abban az esetben, ha az egészségügyi minisztérium jóváhagyja, Belgrádban, a Narodni front szülészeten bevezetik az úgynevezett „választható szülést”, ami azt jelenti, hogy több lehetőség áll rendelkezésre a feltételeket illetően. Persze mindent meg kell fizetni. Így például a kismama választott orvosát munkaidején kívül is kihívhatja, ha 20 ezer dinárt fizet. Az összeg felét az orvos kapná, fele pedig a kórház számlájára kerülne.
A belgrádi klinikán az epidurális érzéstelenítő nem tartozik a szokásos szülési procedúrához, ezért ha valaki fájdalommentes szülést óhajt, 12 000 dinárt kell majd fizetnie. A további különleges ajánlatok közé tartozik a lakosztály, amelyért naponta 10 000 dinárt kell fizetni, ha pedig a kismama szeretné, hogy az apuka is részt vegyen a szülésen, ez még plusz 15 000 dinárjába fog kerülni.
Mi a helyzet Vajdaságban? Megvan-e a lehetőség ezekre a – csak nálunk különlegesnek nevezett – feltételekre?
Zentán például, Fajka Róbert főorvos szerint, be lehetne vezetni a szolgáltatások nagy részét, azzal, hogy a lakosztályok számára új szárnyat kellene építeni a kórház mellé. Egyes szolgáltatások viszont, mint például az apukák jelenléte a szülésnél, már működik Zentán, persze csak abban az esetben, ha igény van rá. Fajka szerint az apa jelenlétében az anyák is pszichikailag könnyebben viselik el a szülést. Ami a terepre járást illeti, a zentai főorvosnak nincs ellene kifogása, habár szerinte jobb, ha a várandós anyák a kórházba mennek, mert ott minden feltétel adva van a kivizsgálásokra. Ami a személyzetet illeti, minden szolgáltatáshoz van megfelelő káderállomány.
Az újvidéki szülészeti klinikán prof. dr. Aleksandra Novakov Mikić igazgató elmondta a Magyar Szónak, hogy abban az esetben, ha az egészségügyi minisztérium jóváhagyja a „választható szülés”-t, szívesen megteremtik azokat a feltételeket, amelyeket a törvény megenged, persze mint mindig, mindenekelőtt az etikát és a szakértelmet tartják szem előtt.
– Az újvidéki szülészeti klinika, a Betánia új szárnyának átadásakor azt ígérték, hogy lehetővé teszik, hogy szüléskor az apák is jelen lehessenek. Erra azonban nem került sor. Mi ennek az oka?
– A Betánia új szárnya országos, de regionális szinten is a legmodernebbnek mondható szülészeti klinika. Mindannyian azt szerettük volna, ha felavatása után e szolgáltatást is felkínálhatjuk a kismamáknak. Mivel a szülészetünk új szárnya az összes szülést átvette, és nemcsak Újvidékről, hanem a környékről is ide jönnek szülni a kismamák – 6300 szülést bonyolítunk le évente –, érthető, hogy ezzel a kapacitással nem tudjuk biztosítani az apák jelenlétét szüléskor – mondta Novakov Mikić.
Hozzátette: az első koncepció szerint a szülések külön termekben történnénnek, ez viszont blokkolná a munkát és a szülések megszervezését, mivel naponta több mint húszan szülnek, emberállományból pedig hiány van.
– Nálunk úgy történik a szülés, hogy a pácienseket két teremben készítik elő, ezekben a helyiségekben 3-3 ágy áll rendelkezésre, a szülés pedig a szülészeti teremben bonyolódik le. Elsősorban az orvosi etika irányít bennünket, amely teljes védelmet nyújt a páciens személyes jogaihoz. Az idegen személyek jelenléte és lehetősége arra, hogy más pácienseket is láthassanak, ellentétben áll az orvosi etikával – mondta Novakov Mikić.
Az igazgató elmondta még, hogy a Betánia vezetősége a jövőben megpróbál lehetőséget teremteni arra, hogy a szülést külön helyiségben bonyolíthassák le. Ehhez azonban több embert kell foglalkoztatni, és több helyet is igényel.
Felvételeink az újvidéki szülészeti klinikán készültek