2024. szeptember 2., hétfő

Robog az elektromosautó-ipar

Nagyszerű üzleti évet hagyott maga mögött az autóipar az EU-ban, s az idei esztendő is jól kezdődött a gyártók számára. Az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) szerint az Unióban tavaly csaknem 13,7 millió új személygépkocsit helyeztek forgalomba, 9,3 százalékkal többet, mint az előző évben. A hat éve nem látott mértékű erősödés minden piaci szereplőt meglepett.

A jó adatok a gyártókat is megnyugtatták. Az ókontinens várakozáson felüli teljesítménye ugyanis valamennyire ellensúlyozta a kínai autópiac lassulását.

Az idén januárban az újautó-értékesítések száma 1,06 millió volt az EU-ban, ami 6,2 százalékos növekedésnek felel meg éves összevetésben. Az első hónapban a legtöbb vadonatúj személygépkocsit (mintegy 218 ezret) Németországban helyezték forgalomba. Éves összehasonlításban azonban ez szerény, csupán 3,3 százalékos növekedés. Különösen az olaszországi és a spanyolországi eladásokkal egybevetve, ahol ugyanabban az időszakban ez az arány 17,4, illetve 12,1 százalék volt.

Bár az év elég jól indult, Dieter Zetsche ACEA-elnök, a Daimler AG vezérigazgatója mégis attól tart, hogy az Unióban az idén visszaeshet a gazdaság teljesítménye, emiatt pedig lelassulhat az autópiac forgalma is. Szerinte 2016-ban legfeljebb kétszázalékos növekedésre lehet számítani.

Az autópiac elmúlt egyéves felpörgése az európai gazdaság erősödésének, a szalonokban elérhető jelentős kedvezményeknek, az olcsó üzemanyagnak, a vásárlásokat ösztönző kormányzati programoknak és nem utolsósorban a megfizethető új modelleknek köszönhető.

A legszembetűnőbb változás mégis az elektromos autók piacán történt. Minden jel arra utal, hogy a másfajta „üzemanyaggal” működő járművek elterjedése megállíthatatlan.

Az iparág vezető cégei immár óriási összegeket áldoznak az új típusú járművekre. Figyelemre méltó, hogy Kína különösen érdekelt a technológiai váltásban, ami jelentősen hozzájárulhat a hagyományos modellek háttérbe szorításához.

Becslések szerint a világon 2026-ban az eladott új autók húsz százaléka már elektromos lesz, tíz évvel később pedig csaknem a hetvenöt százaléka. Ebből az is következik, hogy tíz éven belül megkezdődik a benzinkutak számának csökkenése.

Az újfajta járművek elterjedéséhez az is hozzájárulhat, hogy rohamosan csökken az áruk. Az EU legnagyobb (autó)piacának számító Németországban 2010-ben még kétszer annyiba kerültek a villanyautók, mint a belső égésű motorral működő riválisaik. Tavaly azonban (átlag) már csak bő negyven százalékkal kellett többet fizetni egy elektromos meghajtású kocsiért, mint egy hagyományosért. Németország útjain 2014 végén majdnem 26.000 elektromos személyautó közlekedett, csaknem 80 százalékkal több, mint 2013-ban.

Ha az utóbbi időszak biztató eredményei folytatódnak, az országban a villanyautók száma 2020-ban elérheti a 820 ezret, egy évvel később pedig az egymilliót. Ez gyors és látványos előretörésnek tűnik. A fejlődésre azonban bőven marad még tér, hiszen az összes kocsihoz viszonyítva az egymillió csupán csekély tétel: a jelenlegi német járműállomány 1,5 százaléka.