2024. szeptember 2., hétfő

Rekordösszegekért épülnek a szélparkok

Elégedetten nyugtázhatta legújabb üzleti sikerét a Siemens: két norvég társaság ötven szárazföldi szélturbinát rendelt a német óriáscégtől. Az üzlet értékét nem közölték, de alighanem egyik fél sem bánta meg. A németek szép haszonra tesznek szert, és a norvégok is jól járnak, mert harmincezer háztartásukat láthatják el árammal az – egyenként 3,2 megawatt névleges teljesítményű – új turbinák üzembe helyezésével.

Európában, de a világon másutt is igyekeznek minél hatékonyabban kihasználni a megújuló energiaforrásokat. A zöld (alternatív) energiát hasznosító technológiák fejlesztése szélsebességgel folyik. A kormányok és a vállalkozások egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek arra, hogy az áramtermelést ne csak hagyományos módszerekkel oldják meg.

Ezért már rekordösszegek áramlanak az alternatív áramtermelésbe. Az öt éve tartó folyamat eredményeként tavaly csaknem 286 milliárd dollár jutott az ágazatba. A pénz több mint felét a napenergia hasznosítására költötték.

Mérvadó szakmai becslések szerint a villanyáram előállítására alkalmas, de nem hagyományos rendszerek teljesítménye – az egész világon – már megközelíti az 1850 gigawattot. A legtöbb elemzés abban is egyetért, hogy a szélenergia vezeti az alternatív források globális elterjedési listáját. Sőt, a bolygónk teljes villamosenergia-termelésének 6-6,5 százalékát már a szélenergia adja, a Nap ennek csak a felét.

A világ szélerőmű-kapacitásainak jelenleg majdnem a 90 százaléka Európában van, de az Egyesült Államok és Kína is gyorsan fejleszt; óriási összegeket költenek tengeri szélparkjaik bővítésére.

A tengerek (elsősorban a part menti vagy ahhoz közeli területek) hasznosítása ebben az ágazatban dinamikus és – szó szerint – látványos. Az utóbbi időben közzétett tervekből a szakértők arra következtetnek, hogy hamarosan világszerte akár évi 15,2 gigawatt összteljesítményű tengeri szélerőművet helyeznek üzembe.

A szélenergia tengeri hasznosításáról legutóbb (a nyár elején) épp kilenc európai ország írt alá szándéknyilatkozatot, és terjesztett elő munkaprogramot. Nemrég pedig tizenegy energiatársaság kötelezettséget vállalt arra, hogy tovább csökkenti a szélenergiával előállított áram költségét. Az a céljuk, hogy 2021-től évi 4–7 gigawatt tengeri szélenergia-kapacitást biztosítsanak.

Az év első felében Európában különösen felpörögtek a beruházások: csak a tengeri szélerőművek építésére rekordnagyságú összeget, mintegy 14 milliárd eurót fordítottak. Az új beruházások majdnem háromnegyedével az Egyesült Királyság büszkélkedhet.

A teljes európai tengeri szélenergia-kapacitás jelenleg 11,5 gigawatt. Ez azonban hamarosan megváltozik, mivel az idén (június végéig) már hét beruházásról született végleges döntés. Ha ezek megvalósulnak, együttesen további 3,7 gigawattal növelhetik a jelenlegi kapacitást.

A szélerőművekkel kapcsolatban akad azonban néhány bizonytalansági tényező is, amelyek a főbb piacokon a 2020 után termelt áram mennyiségére, illetve az érintett terület szabályozására vonatkoznak.