2024. szeptember 2., hétfő

Kommunista csökevény vagy hatékony szolgáltatórendszer

Az utóbbi időben arról értesülünk, hogy a regionális gazdasági kamarák sorra csatlakoznak a Szerbiai Gazdasági Kamarához. Szeptember 30-án a szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara közgyűlése is a csatlakozásról döntött. A vállalkozók véleménye ugyanakkor megoszlik a 2017. január 1-től életbe lépő új kamarai rendszerről.

Vállalkozók egy csoportja úgy véli, az egységes kamarai rendszer kilátásba helyezett bevezetése egyenesen alkotmányellenes, ezért az alkotmánybírósághoz fordultak, de nyilatkozataikban hangsúlyozták, hogy akár a strasbourgi nemzetközi bíróságig hajlandóak elmenni, mert alapvető jogaiknak a csorbítását látják például a kötelező tagsági díj bevezetése által. Az esetleges kötelező tagdíj bojkottját is kilátásba helyezték, azzal a kifogással, hogy a kamarák eddig sem a vállalkozók érdekeit képviselték, soha nem próbáltak meg közrejárni például az új adóterhek bevezetésének megakadályozása érdekében vagy más hasonló esetekben. Milan Knežević, a Kis- és Közepes Vállalatok Társulásának elnöke egyenesen posztkommunista csökevénynek nevezte a gazdasági kamarákat, melyeknek az állam különleges felhatalmazásokat engedett át, melyek alapján különböző tanúsítványokat, engedélyeket, igazolásokat adhatnak ki, amiből jól profitálnak. A kilátásba helyezett kötelező tagsági díj pedig további 2 milliárd dinár bevételt szavatol éves szinten.

Marko Čadež, a Szerbiai Gazdasági Kamara elnöke szerint viszont alaptalanok a különböző félelmek. A kötelező tagsági díj minimális összeg lesz csupán, nem jelent nagy megterhelést a vállalkozóknak, ugyanakkor a kamarai rendszer modernizálásával hatalmas előnyöket élvezhetnek. Čadež szerint az egységes kamara hatékony és gyors szolgáltatásokkal segíti majd vállalkozók munkáját. A cégbejegyzéstől kezdve az üzleti tervek elkészítésén át az adótanácsadásig sok mindenben segítséget tudnak majd nyújtani. Különféle extraszolgáltatások bevezetését is kilátásba helyezte, például hazai és külföldi üzleti fórumok, konferenciák, találkozók, bemutatók megszervezése, amiért azonban külön kell majd fizetni.

A napokban teszik közzé, hogy mennyi lenne a kötelező kamarai tagsági díj. A jól informáltak azonban tudni vélik, hogy a foglalkoztatottak bruttó fizetésének 0,19 százalékát fogják javasolni, ami megfelel a jelenlegi tagsági díjnak. Ez pedig egy tíz foglalkoztatottal működő átlagos vállalkozás esetében havonta 600–800 dinárt tesz ki. Vannak azonban olyan vélemények is, hogy éppen a kis- és középvállalkozók élvezhetik majd a jövőbeni kamarai rendszer előnyeit. A kamara illetékesei szerint hatalmas könnyítés, ha a különféle igazolásokért elismervényekért – melyekből eddig is évi 120 ezret adtak ki – nem kell a fővárosba utazni. A különféle kiviteli és behozatali engedélyek is elérhetőek lesznek digitális formában az interneten keresztül. A kisvállalkozók, valamint a két évnél „fiatalabb” vállalkozások számára pedig ingyenes lenne a tagság. Goran Kovačević, a Gomex kereskedelmi hálózat igazgatója szerint a tagság kötelezővé tételére nem lehet alkotmányjogi kérdésként tekinteni. Azon véleményének adott hangot, hogy nézzük meg, mit nyerünk vele, és az alapján lehet majd tagsági díjat fizetni. Sokáig volt ez az intézmény a politika befolyása alatt. Ha valóban a gazdasági szubjektumok szolgálatába lehet állítani, akkor nem lehet kérdés a tagsági díj fizetése sem – fogalmazott.

A szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara is csatlakozott

A szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara választmánya szeptember 30-án megtartott ülésén döntés született arról, hogy a törvényes rendelkezésekkel összhangban ez a regionális kamara is csatlakozik az egységesülő szerb gazdasági kamarához. Mint ismeretes, az év elején lépett érvénybe a kamarai rendszer szervezéséről szóló új törvény, melynek alapján egységesítenék a kamarai rendszert. A regionális kamarák a sikeres csatlakozáshoz, illetve beolvadásukhoz különféle feltételeknek is eleget kell tenniük. A szabadkai Körzeti Gazdasági Kamara igazgatóbizottsága ebben az évben már öt alkalommal tárgyalt a kamara jövőbeni státusának témájáról. A kamara honlapján közzétett közleményben olvasható, hogy behatóan tanulmányozták a kamarai rendszer jelenlegi ismérveit, valamint az új törvényes előírásokat is, majd megállapítást nyert, hogy máris a törvényes előírásoknak megfelelően fejtik ki tevékenységeiket. Azt is megállapították, hogy a jövőbeni rendszer keretében a szabadkai székhelyű kamara továbbra is a jelenleg is meglévő 12 állandó foglalkoztatottal működhet.