2024. szeptember 3., kedd

Ezermilliárdokat vitt el a válság

Jelentősen csökkent egy év alatt a munkanélküliség az Európai Unióban, a foglalkoztatás pedig érzékelhetően nőtt. A fordulatra elég sokat kellett várni a 2008-as válság óta, de az utóbbi két évben már nyilvánvalóvá vált, hogy a legtöbb ágazatban folyamatosan bővül a foglalkoztatás.

Igaz, a gazdaság és a munkaerőpiac felélénkülése még mindig lemarad a várakozásoktól. Annak ellenére, hogy az EU egészében az idén egy százalék körül növekedhet (átlagosan) a gazdaság, négy év óta ez lehet a legjobb eredmény.

A munkanélküliség továbbra is magas, de a két évvel ezelőtti 10,8 százalékhoz képest már nem tűnik annyira riasztónak. A nagyobb gondot talán az okozza, hogy az állást keresők jelentős részét még mindig a tartósan munkanélküliek alkotják, mivel csaknem 13 millió európainak több mint egy éve nem sikerült elhelyezkedni.

Az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat szerint áprilisban 23,5 millió munkanélküli volt az EU-ban. Többségük, azaz 17,85 millió személy, az eurózónában próbált állást találni.

Márciusban és áprilisban 9,7 százalékos volt a munkanélküliség az EU-ban. A közös valutát használó övezetben 11,2 százalékról 11,1 százalékra mérséklődött.

Éves összehasonlításban a munkanélküliek száma 1,54 millióval csökkent az EU-ban, és 849 ezerrel az euróövezetben.

A munkanélküliek aránya Németországban volt a legalacsonyabb (4,7 százalék), és továbbra is Görögországban (25,4 százalék) és Spanyolországban a legmagasabb, bár az utóbbi országban regisztrált 22,7 százalékos áprilisi munkanélküliség három százalékkal jobb, mint egy évvel ezelőtt.

Nem sokat változott viszont a részmunkaidőben dolgozók és az alulfoglalkoztatottak helyzete. Az EU-ban tavaly több mint 44 millióan végeztek munkát részmunkaidőben, közülük tízmillióan tartoztak az alulfoglalkoztatottak közé. Ráadásul az utóbbi csoport kétharmadát nők alkották. Helyzetük az idén sem sokat változott. Az alulfoglalkoztatottak népes közösségébe még mindig 9,8 millióan tartoznak.

Javult azonban a fiatalok helyzete. A jelentés szerint a 25 éven aluliak esetében a munkanélküliség áprilisban 20,7 százalékot tett ki az EU-ban, a márciusi 20,9 százalék után. Az eurózónában szintén csökkenést mértek: a márciusi 22,6 százalék után 22,3 százalékra esett a munkanélküliség áprilisban, amikor 4,75 millió fiatal próbált állást találni. A többség, vagyis 3,17 millió személy az euróövezet tagországaiban él.

Továbbra is szembeötlő, hogy Görögországban és Spanyolországban még mindig kirívóan magas, 50 százalék feletti a munkanélküliség az ifjúság körében.

A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) májusi jelentésében közben arra figyelmeztetett, hogy a 2008-as válság óta nem irigylésre méltó az alkalmazottak jó részének a helyzete sem. Az ENSZ szakosított intézménye szerint egyre több helyen alkalmazzák a határozott idejű, vagy ideiglenes munkaszerződéseket, sőt a cégek gyakran szóbeli egyezséggel vesznek fel embereket. Az ILO számítása szerint a válság miatt megnövekedett munkanélküliség és a foglalkoztatás minőségének romlása már 3700 milliárd dollár veszteséget okozott a világgazdaságnak.