2024. szeptember 3., kedd

Százmilliárdot buktak egy nap alatt

Hatalmasat zuhant a nyár dereka óta a kínai tőzsde vezető mutatója, a Shanghai Composite index, ami azt jelenti, hogy sokan nagyon sok pénzt veszítettek a részvényárak összeomlása miatt. A lejtmenetnek azonban nincs vége, tehát további veszteségekkel lehet számolni.

Már eddig is több tízmillió kínai kisbefektető került a vesztes oldalra. Kormányuk sem örül, mivel hatalmas összegekkel próbálta menteni a helyzetet, de alig ért el valamicske eredményt. A kínai fölfordulást a világ más tőzsdéi is megérezték, és többször zártak mínuszban. Ez nemcsak a kisbefektetőknek okozott nagy bosszúságot, hanem bolygónk legvagyonosabb embereinek is, akik pénzük egy részét részvényekbe fektették.

A nagy zűrzavarban mindössze egyetlen nap alatt több mint százmilliárd dollárt bukott a világ négyszáz leggazdagabb embere. A negatív rekordot alighanem Ázsia legtehetősebb üzletembere, Wang Jianlin állította be, akinek csaknem 3,6 milliárd dollárja „párolgott el” alig 24 óra alatt a kínai tőzsdéken.

Hasonló vagyonvesztés érte a Microsoft-alapító Bill Gatest is, aki 3,2 milliárd dollárnak kényszerült búcsút inteni ugyanennyi idő alatt. A több mint fél évszázada tőzsdei zseniként tisztelt Warren Buffett amerikai nagybefektető, pénzügyi szaktekintély valamivel kevesebbet, 2,6 milliárdot bukott, a Facebook társalapítója, Mark Zuckerberg pedig ennél is kevesebbet, alig 1,7 milliárdot.

Akadt azonban néhány szerencsés dúsgazdag spekuláns is (így például a cseh Petr Kellner vállalkozó), akik a káosz ellenére is szép nyereséget értek el.

A kínai tőzsdekrízis alaposan átrendezte a világ multimilliárdosainak vagyonát is: némelyeké (jelentősen) csökkent, miközben másoké gyarapodott. A dúsgazdagok tábora azonban nem változott jelentősen.

A leggazdagabb emberekből (dollármilliárdosokból) továbbra is az Egyesült Államokban él a legtöbb (csaknem 570). A második helyezett Kína, ahol – a tőzsdei lufi kipukkanása ellenére – kétszázra tehető a szupergazdagok száma. A harmadik helyen Nagy-Britannia áll, ahol 130-an tartozhatnak a legvagyonosabbak szűk körébe.

Németországnak, Oroszországnak vagy épp Svájcnak már nem jutott dobogós hely a különleges listán, de azért azzal vigasztalódhatnak, hogy az első tíz ország közé még bőven beférkőzhetnek. Igaz, a németek és az oroszok még arra is büszkék lehetnek, hogy náluk száznál jóval több milliárdos él, miközben Svájc kénytelen beérni kilencvennel.

A Föld leggazdagabb emberei valóban dicsekedhetnek hatalmas vagyonukkal (amelynek összértékét csaknem ötezermilliárd dollárra becsülik), de felsőfokú iskolai tanulmányokkal, esetleg végzettséggel már csak egy részük büszkélkedhet. Egyharmaduknak ugyanis nincs diplomája, ami az ő esetükben szinte jelentéktelen apróság.