2025. április 21., hétfő

Jöhetne az óriások fékpróbája

Sorra hullanak a fejek a Volkswagen-konszernnél a saját gyártású személyautókba szerelt dízelmotorok károsanyag-kibocsátásának tudatos meghamisítása nyomán kirobbant botrány miatt. Az egészben az a furcsa, hogy még csak most kezdődött el a vezetők lecserélése, miközben sokan már legalább másfél éve tudtak az ominózus hajtóművek fura értékeiről.

A német kormány és EU-vezetők előtt sem volt titok a VW-csalás, de senki nem sietett tájékoztatni a nyilvánosságot. Inkább tabuként kezelték a témát, hiszen az autógyártás több ország gazdaságának kegyeltje, az ágazatból származó haszonból pedig sokan részesülnek.

A légszennyezés okozta halálesetek feléért a járművek károsanyag-kibocsátása felelős (Beta/AP)

A légszennyezés okozta halálesetek feléért a járművek károsanyag-kibocsátása felelős (Beta/AP)

A lefejlettebb államokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) azonban már tavaly nyáron külön jelentésben hívta fel a figyelmet arra, hogy „a dízeljárművek gyártói a károsanyag-kibocsátásról kiadott tesztjeiket nem valós körülmények között mérik, így korántsem biztos azok hitelessége.” A megállapítás visszhang nélkül maradt. A csalók nyilván mindent megtettek, hogy a hír ne terjedjen el széles körben. Eredményes és egységes fellépésük arra enged következtetni, hogy több autógyár is érintett lehet, és ezek jó néhány országban téveszthették meg a hatóságokat, azaz szolgáltattak hamis adatokat a járműveik károsanyag-kibocsátásáról.

A baj ezzel csak az, hogy miközben saját érdekeiket védték, emberéletek millióit sodorták veszélybe, és akadálytalanul tovább mérgezték a környezetet. Az egészségkárosodás mellett ugyanis a motorizáció, mármint a fosszilis üzemanyagokkal működtetett járművek komoly természeti károkat is okoznak – bármennyire hihetetlen ez a gyártóknak.

Sajnos egyre többen szenvedik meg az autómotorok, mindenekelőtt a dízelüzemű járművek okozta levegőszennyeződést. Szakemberek és civil (környezetvédő) szervezetek emiatt már régóta félreverik a harangot.

Becslések szerint a Földön évente csaknem 3,5 millió ember halálát okozza a légszennyezés, a tragikus esetek feléért pedig épp a járművek károsanyag-kibocsátása felelős. Az EU-ban évente 300 ezren halnak meg a szennyezett levegő következtében.

A kipufogógáz által megmérgezett levegő sokkal több ember haláláért felelős, mint a közlekedési balesetek. Erre az OECD szintén rámutatott a tavalyi tanulmányában. Meg arra is, hogy a dízelautók akkor is súlyosan károsítanák az egészséget, ha a teszteredmények valóban kedvezőbbek volnának.

A legkorszerűbb dízelmotorral felszerelt járművek ugyanis még parányibb káros anyagokat hagynak maguk után, mint a régebbi modellek. Az icipici koromszemcsékhez azonban tekintélyes méretű agresszív vegyi anyagok kapcsolódhatnak, s a szervezetbe jutva „hatékonyabban” roncsolják a tüdőt.

Az ENSZ egészségügyi szervezete (WHO) már 2012-ben rákkeltőnek minősítette a dízelautók kipufogógázát, és azt sem mulasztotta el közölni, hogy ez a veszélyes végtermék jobb esetben csak asztmát, allergiát és egyéb egészségi károsodást okoz. Ezért alighanem az lenne igazán jó mindenkinek, ha a VW okozta hatalmas vihar hatására az illetékesek mielőbb megbüntetnék a vétkeseket, és legalább ilyen gyorsan érdemi intézkedéseket vezetnének be az emberi élet védelmére. Az iparág óriásait pedig sokkal éberebben figyelnék, környezetvédelmi és egyéb kilengéseiket ugyanakkor kemény szankciókkal fékeznék meg.

Magyar ember Magyar Szót érdemel