2025. április 21., hétfő

Vékonyan csordogál az olajpénz

Sorra nyomják meg a vészcsengőt az orosz illetékesek. A riadalom oka prózai: az alacsony kőolaj- és földgázárak miatt vészesen csökkennek az állami bevételek.

Az orosz exportból származó összegek kétharmada lényegében a két energiahordozó világpiaci értékesítéséből származik, amely a költségvetés bevételeinek a felét is adja. A kormányt tehát rendkívül érzékenyen érinti, hogy 2015 első kilenc hónapjában az olajexport csupán 69,6 milliárd dollárt hozott a konyhára. Éves összevetésben ez csaknem 43 százalékos visszaesés, ráadásul úgy, hogy az idei export (szeptember végéig) 8,1 százalékkal nőtt, és hajszál híján elérte a 180 millió tonnát.

Földgázból 131,5 milliárd köbmétert szállított ki az ország külföldre háromnegyed év alatt, ami éves összehasonlításban csak 2,9 százalékos lemaradás. A nagyarányú árcsökkenés miatt azonban a földgáz értékesítéséből alig 31,33 milliárd dollár folyt be az államkasszába, vagyis 12,8 milliárd dollárral kevesebb, mint 2014 első kilenc hónapjában. (Az exportpiacokon értékesített orosz földgáz – ezer köbméterenkénti – átlagára az idén 238,2 dollárra csökkent a tavalyi 326,5 dollárról.).
A rendkívül olcsó kőolaj, az országot sújtó nyugati szankciók, a rubel értékvesztése és a recesszió miatt Moszkva alighanem nagyon takarékos költségvetést fogad el a jövő évre. Erre máris több jel utal, többek között az is, hogy kíméletlenül vissza akarja fogni a katonai kiadásokat. A Kreml 2011 óta évente növelte a védelmi költségvetést. Az idén tíz százalékkal (2014-hez képest). A 2016-os terv azonban csupán 0,8 százalékos növelést irányoz elő.

Az alacsony kőolajár nemcsak Moszkvának okoz fejfájást, hanem az energiahordozó kitermelésében és exportjában vezető szerepet betöltő nemzetközi szervezetnek, az OPEC-nek is, amely eddig tetszés szerint manipulálta az árakat. Az utóbbi időben azonban a 20 országot tömörítő csoport több tagja is egymással versengve próbál magának új piacokat szerezni, hogy növelje eladásait és bevételeit. A gyilkos verseny főleg az ázsiai vásárlókért folyik.

A világ olajellátásának 40 százalékát biztosító OPEC-ben árháború robbant ki, amire korábban nem sok példa akadt. A közel-keleti tagországok igyekeznek a másik alá kínálni, hogy minél több pénzhez jussanak, hiszen a költségvetésük bevételeinek legnagyobb része a kőolaj és a földgáz eladásából származik.

Árat azonban továbbra sem hajlandó emelni a szervezet, sőt a kitermelést sem akarja jelentősen visszafogni. Tavaly nyáron ugyanis azért idézte elő az olajár látványos esését, hogy ilyen módon szorítsa ki a versenyből az amerikai olajpala-kitermelőket.

Ez részben sikerült, de az olajkartell tagjainak már eddig is nagyon sokba került a művelet. Költségvetésükben komoly veszteségek keletkeztek. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Szaúd-Arábia, mint az OPEC vezető állama és a világ legfontosabb kőolaj-exportőre, több mint 20 százalékos hiánnyal zárhatja az idei évet, és jövőre is 19,6 százalékos deficittel kalkulálhat. Bár 655 milliárd dollár tartaléka van, de ha így folytatja költekezését (s a kőolaj még sokáig olcsó marad), akár öt év alatt elfogyhat a felhalmozott temérdek pénz.

Az IMF szerint ugyanilyen helyzetben van Bahrein és Omán is. Az Egyesült Arab Emirátusok, Katar és Kuvait azonban még húsz évig is élvezheti jelenlegi valutatartalékait.

Magyar ember Magyar Szót érdemel