2024. szeptember 2., hétfő

Márkával „finanszíroznák” magukat

A szükséges ötvenezer aláírás már összegyűlt Finnországban, de január közepéig még bárki odakanyarínthatja nevét arra a petícióra, amely népszavazást sürget az ország euróövezeti tagságáról. Alighanem ez az első ilyen kezdeményezés az eurót használó uniós tagállamokban.

Az ötletgazdák és támogatóik azt szeretnék, ha hazájuk kilépne a 19 országot tömörítő csoportból, és megszabadulna a közös pénztől. Új fizetőeszközként visszahoznák a márkát, amit az euró bevezetése előtt használtak a finnek. (A kétséges végkifejletű folyamatot máris Fixitként emlegetik.)

A szabályok szerint – kellő számú aláírás esetén – a törvényhozásnak napirendre kell tűznie a kérdést, s el kell döntenie, hogy támogatja-e a referendumot. Bár a parlamenti vita 2016 első felében várható, máris nagy az érdeklődés előzi meg. A várható döntést úgyszintén, de aligha férhet kétség hozzá, hogy a képviselők többsége elutasítja a kezdeményezést.

A kormányprogram ugyanis elkötelezett az eurózóna-tagság mellett. Ráadásul a finnek nagyobb része sem szeretne kikerülni a közösségből.

Az EU statisztikai hivatalának, az Eurobarometernek a novemberi felmérése szerint a lakosság 64 százaléka támogatja az eurót. Ez eléggé meggyőző arány, jóllehet valamivel gyengébb az egy évvel korábban mért 69 százaléknál.

Noha Finnország elfordulása a közös pénztől kevéssé valószínű, a vita mindenképp arra utal, hogy sok választó elégedetlen a gazdaság rossz teljesítményével, és ezt részben az euróhasználattal hozzák összefüggésbe. A petíció kezdeményezői és támogatói azzal érvelnek, hogy a márka visszaállítása (jelentősen) felpörgetné az exportot, s ezáltal javítaná a gazdaság teljesítményét.

Az ország egy ideje már valóban komoly gazdasági nehézségekkel küzd, és a legrosszabbul teljesít az euróövezet országai közül.

Az euró ellenzői a saját valutát (koronát) használó Svédországgal példálóznak. Paavo Väyrynen, az Európai Parlament finn tagja, az aláírásgyűjtés kezdeményezője felhívta a figyelmet arra, hogy a szomszédos ország gazdasága 2008 óta 8 százalékkal bővült. Ezzel szemben Finnországé csaknem 6 százalékkal esett vissza az utóbbi hét évben.

Sok helyi közgazdász is támogatná az euró elhagyását. Néhányan közülük már azt is kiszámolták, hogy a közös valuta elhagyása húszmilliárd eurós egyszeri költséggel járna Finnország számára, de hosszú távon még így is megérné.

A kormány jelenleg egyéb számokkal van elfoglalva. Főleg azokkal, amelyek a költségvetésre vonatkoznak. Ezért fő célja, hogy kiegyensúlyozza a bevételeket és a kiadásokat. Az utóbbiak ugyanis még mindig magasabbak a kívánatosnál.