2024. november 26., kedd

Az évtized terve

A közlekedés és a megújuló energiaforrások kaptak kiemelkedő helyet az elkészült területrendezési tervezetben

Abban bíznak, hogy Vajdaság részletes területfejlesztési terve hozzájárul majd a

tartomány biztosabb jövőképének kialakításához

Az új szerbiai területfejlesztési tervet mutatták be tegnap a Tartományi Képviselőházban a vajdasági kormány és a helyi önkormányzatok képviselőinek jelenlétében. A terv az ország régióinak fejlesztési stratégiája, amely a 2010 és 2021 közötti időszak kulcsfontosságú projektumaira fekteti a hangsúlyt.

Bevezető beszédében Dušanka D. Sremački tartományi építészeti és urbanisztikai titkár a folyamatos változásokra, megújult gazdasági viszonyokra adandó válaszként említette a bemutatott területfejlesztési tervezetet, mely az új évszázad szintén új, magasabb elvárásaihoz igazódik. Mint mondta, legutóbb 1978-ban készült Vajdaság területfejlesztési terve, s e dátum ismeretében mondani sem kell, mennyire fontos volt, hogy létrejöjjön egy ilyen dokumentum.

A Köztársasági Területrendezési Ügynökség újvidéki szervezeti egysége az elmúlt időszakban állandó kommunikációt folytatott a vajdasági helyi önkormányzatokkal – hangzott el az összejövetelen –, hiszen a cél egy, a térségenként eltérő körülményeknek és feltételeknek megfelelő tervezet kidolgozása volt. A kizárólag vajdasági vonatkozású regionális fejlesztési terv még kidolgozás alatt áll, s az említett ügynökségnél remélik, nagyban hozzájárul majd a tartomány egy biztosabb jövőképének kialakításához.

A szerbiai területfejlesztési tervezet – meghatározott célokat követve – összesen húsz kulcsfontosságú projektumot irányoz elő az elkövetkező évtizedben – ismertette az elképzeléseket prof. dr. Borislav Stojkov, a területrendezési ügynökség igazgatója. Ezek a projektumok a közlekedés fejlesztése, a természeti kincsek kiaknázása és védelme, a környezetvédelem és az ország európai, valamint regionális integrációja köré csoportosulnak. A legnagyobb hangsúly talán a közlekedésen van, melynek keretében a 10-es korridor 2014. évi átadását irányozza elő a terv, s egy szélesebb körű projektum részeként kezeli azt, melynek célja egy sajátságos közlekedési gyűrű kialakítása a Belgrád és a Kragujevac közötti útvonal, a 10-es korridor vonala, illetve a Kelet- és Nyugat-Szerbiát összekötő, Bosznia felé haladó útvonal által. Előirányozzák továbbá a vasúti és a folyami közlekedés fejlesztését is, ez utóbbit elsősorban Szerbia kikötői kapacitásának javítása révén.

A tervezet energetikai része elsősorban a megújuló energiaforrások kihasználására összpontosít, s ilyen jellegű elképzelések támogatását szorgalmazza. Fontos szerepet tölt be ezenkívül az ország ásványianyag-készletének az eddiginél nagyobb mértékben történő kiaknázása is.

A terv megvalósítását szakértői csoport fogja figyelemmel kísérni, melynek évente jelentést kell tennie a köztársasági területrendezési minisztériumnak. A tegnapi bemutató felszólalóinak véleményei egybehangzóak voltak abban a tekintetben, hogy Szerbia magában hordozza a gazdasági megújulás lehetőségét, de azt csupán az adott elvárásokkal és a természeti feltételekkel összhangban lehet megvalósítani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás