Az újvidéki Dnevnik Holding és Dnevnik-Vojvodina press vállalatok helyzetéről tanácskozott tegnap a Tartományi Képviselőház tájékoztatási bizottsága Bús Ottó elnökletével. Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatási titkár az ülés előtt bejelentette, hamarosan elkészítik a jelentést az eddigi konkrét lépésekről, amelyekből, az igazat megvallva, nem sok volt.
– A legutóbbi lépés a köztársasági kormány által jóváhagyott szociális program volt, melynek köszönhetően a távozó foglalkoztatottak viszonylag megfelelőnek nevezhető végkielégítésekkel hagyták el a Dnevniket. A munkahelyek számának lefaragása után most a legfőbb feladat megtalálni annak a módját, hogyan lehet nem csupán működtetni, hanem bizonyos értelemben talpra is állítani a Dnevniket.
Vasin kijelentette, a jelenlegi állapot, melyet az elmaradt bérek, a dolgozók rendkívül kedvezőtlen helyzete és a működési gondok jellemeznek, tarthatatlan.
– Javasolni fogunk egy, a Dnevnik gazdasági helyzetének konszolidálására irányuló tervet. A lehető legrövidebb időn belül rendezni fogjuk a Dnevnik dolgozóinak munkaviszonyában, egészségügyi biztosításában beállt, hosszú ideje tartó gondokat, s ezzel tulajdonképpen rendezni is fogjuk a problémák szociálpolitikai részét. Ezután következik a nehezebb munka, a vállalat működésének kifizetődővé tevése.
Ana Tomanova Makanova tartományi tájékoztatási titkár kijelentette, eljött a végső idő, hogy a Dnevnikben tapasztalható problémákat megoldják, s azokat ne csak szőnyeg alá söpörjék. Az eddigi tétlenség – mint mondta – oda vezetett, hogy a Holding részlegei egyenként csődközeli állapotba kerültek, hatalmas adósságokkal és rengeteg megválaszolatlan kérdéssel.
– Az elmúlt időszakban történtek lényeges előrelépések. Törlesztettük a Dnevnik ötmillió dináros adósságát, véghezvittük a szociális programot. A következő lépés, hogy nyereségessé tegyük a vállalat üzletelését, s olyan feltételeket teremtsünk, melyek lehetővé teszik, hogy cégünk megállja helyét a piacon.
Makanova közölte, a cél újraindítani az időközben leállított kiadványokat, s növelni a Dnevnik példányszámát, mivel Vajdaságnak szüksége van egy regionális napilapra. Egy másik jelentős kérdés a németországi WAZ-médiacsoporttal 2003-ban aláírt szerződés.
– A WAZ másfél millió eurót kifizetett, de másfél millióval még tartozik a Dnevnik egy része magánosítási eljárásának befejezéséhez. Májusban tárgyalásokat folytatunk majd a német médiaházzal az időközben felmerült gondokról. Az egyik megoldás, hogy a WAZ teljesíti majd a szerződésben vállaltakat, ha pedig erre nincs mód, le kell állítani a magánosítást, s más megoldást kell keresni.