A 2003-ban létrehozott Vajdasági Garanciaalap immár ötödik éve hagyományosan az újvidéki Nemzetközi Mezőgazdasági Vásáron adja át az alap és a Vajdasági Fejlesztési Bank (korábbi Metals) együttműködése révén megvásárolt traktorokat az újdonsült tulajdonosoknak. A gépek vásárlását a bank és a köztársasági mezőgazdasági minisztérium hitelei, valamint az alap jótállása tette lehetővé. A március végén kiírt mezőgazdasági gépesítési pályázaton, melyhez a Vajdasági Fejlesztési Bank most 200 millió dináros hitelkeretet irányozott elő, mindeddig 29 földműves jutott új traktorhoz vagy kombájnhoz. Az ünnepélyes kulcsátadáson részt vett Teodora Vlahović, a Vajdasági Garanciaalap igazgatója, Bojan Pajtić, a vajdasági kormány elnöke, valamint Saša Dragin köztársasági mezőgazdasági miniszter.
A garanciaalap igazgatója a pályázatot a mezőgazdasági gépesítés legjelentősebb formájának nevezte, s elmondta, eddig 54 kérvényt kellett elbírálniuk.
– A következő, mezőgazdasághoz köthető pályázat a jogi személyekre fog vonatkozni, és szintén gépek vásárlására adódik majd lehetőség – jelentette ki Teodora Vlahović.
A tartományi kormány elnöke arra helyezte a hangsúlyt, hogy ez a garanciaalap és az új Vajdasági Fejlesztési Bank első közös fellépése.
– Amikor a pályázat meghirdetése mellett döntöttünk, az volt az egyértelmű célunk, hogy korszerűsítsük, felújítsuk a kiöregedett, elavult gépeket. Akkor a mezőgépek átlagéletkora 25 év volt, mára ezt a kort sikeresen 15 évre csökkentettük. Ez, természetesen, még mindig nem számít kielégítő eredménynek. A gépek fiatalítása nagy jelentőséggel bír a vajdasági mezőgazdaság konkurensebbé tételében – közölte Pajtić.
Saša Dragin mezőgazdasági miniszter azt emelte ki, hogy az új gépek beszerzése nem csupán a hatékonyabb termeléshez járul hozzá, hanem alaposan csökkenti a velejáró karbantartási kiadásokat is. Mint mondta, nem kérdéses, hogy térségünkben ma ez a legkedvezőbb módja az új gépek vásárlásának.
– Vegyünk példának egy IMT-traktort, amelyet pályázat révén akár 55 százalékos kedvezménnyel is meg lehet vásárolni. Ráadásul, a fennmaradó összeget sem kell egyben törleszteni, a bank kedvező kölcsönt nyújt a fizetés ezen részéhez. De akkor sincs minden veszve, ha a földművesnek még erre sem futja: a felvásárlókkal történő megegyezés alapján akár terményben is törlesztheti a hitel fennmaradó részleteit – magyarázta Dragin.
A legtöbb új traktortulajdonos egyébként zombori gazda volt, de Alibunár és környéke is jelentősen képviselte magát a kulcskiosztáson.
A pályázat a 300 millió dinárban meghatározott keret kimerítéséig, vagyis legkésőbb szeptember végéig marad érvényben. A jóváhagyott hitel minimális értéke 500 ezer dinár, maximális értéke pedig 10 millió dinár lehet. Az éves kamat 7,5 százalékos, a kölcsönt hétéves törlesztésre hagyják jóvá, a részleteket félévente kell törleszteni.