2024. november 26., kedd

Községfejlesztés – eltérő szinteken

A helyi önkormányzatok nagyban eltérő fejlettségének szintjéhez igazodtak a pályázatok is

Összesen huszonhat vajdasági község kapott résztámogatást a tartományi helyi önkormányzat titkárságának pályázata révén. A támogatás összegeinek odaítéléséről szóló szerződéseket tegnap írták alá a tartományi képviselőházban.

Csóré Róbert, Kishegyes polgármestere a szerződés átvételekor (Fotó: Virág Árpád)

A dokumentumokat Jadranka Beljan-Balaban helyi önkormányzati titkár, valamint a községek elnökei látták el kézjegyükkel. A jóváhagyott összegeket az önkormányzatok a közigazgatás korszerűsítésére fordítják. Beljan-Balaban szerint amellett, hogy ezek a támogatások minden bizonnyal jól jönnek az előirányzott projektumok megvalósításához, a titkárság egyik nem titkolt szándéka volt az is, hogy a községeket ily módon is, lassan felkészítsék a projektumok írására, a pályázatokon való részvételre, hiszen erre a tudásra csupán ezután, az Európai Unióhoz történő közeledés során lesz igazán nagy szükség.

– A titkárság célja, hogy azonos fokú fejlődést biztosítson minden vajdasági község számára. Azért vagyunk itt, hogy a fejlődést koordináljuk, amilyen mértékben csak tudjuk. A munkánknak máris megvan a gyümölcse, úgy vélem, hogy az elmúlt időszakban folytatott tevékenységnek látható eredményei vannak, s két év múlva bátran nézhetünk a választások elé, ha sikerül teljesítenünk mindazt, amit felvállaltunk.

Arra a kérdésre, hogy mekkora támogatási keretből fizetik ki a jóváhagyott összegeket, a helyi önkormányzat titkára elmondta, hogy 40 millió dinárra duzzasztották a projektumokra szánt költségvetés összegét, ugyanis korábban 30 milliót szántak erre a célra.

– Meglepően jó, minőségi pályázatok futottak be, ezért döntött a titkárság a keret bővítése mellett. A fejlődés jele ez, s az, hogy ilyen nagy arányú volt a pályázaton való részvétel, ugyanis 26 község érdeklődött iránta, mindenképp kiváló eredménynek számít.

Beljan-Balaban lapunknak elmondta, változó projektumok érkeztek, amelyeket nehéz lenne kategorizálni. Vannak közöttük olyanok, melyek a polgároknak nyújtott községi szolgáltatásokat kívánják magasabb szintre emelni, és olyanok is, amelyek majd megkönnyítik magát a munkavégzést. A fejlettebb községek modernebb projektumokat nyújtottak be, a fejletlenebbek pedig kihasználták a lehetőséget, hogy valamelyest felzárkózzanak. Inđija például már az elektronikus ülések megvalósításához kért támogatást, míg Zichyfalva (Plandište) még mindig a kádergondok megoldásán fáradozik, Magyarcsernye pedig a weboldal kidolgozásán munkálkodik.

A támogatott községek között van Kishegyes is. Csóré Róbert polgármestert kérdeztük, mekkora az elnyert összeg, és mire kívánják költeni.

– Egymillió dinár támogatásban részesültünk, melyet az informatikai rendszerünk bővítésére fordítunk. Célunk, hogy a község minden települése digitalizált anyakönyvekkel rendelkezzen. Terveink szerint az év végéig ezt a munkát be tudjuk fejezni – közölte.

Kishegyes polgármesterétől megtudtuk, hogy a pénz rövidesen a számlákon lesz, és a községek néhány héten belül megkezdhetik a tervezett munkát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás