2024. november 26., kedd

A határon átívelő együttműködésben a jövő

Újvidéken járt Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere

Gusztony András Temerin és Nógrádi Zoltán (jobbról) Mórahalom polgármestere (Fotó: Dávid Csilla)

A önkormányzatok jelentős számának, sajnos, a jelenlegi körülmények között nem áll módjában saját erejéből megfelelően és időben ellátni maghatározott feladatkörét, s ezért nagymértékben a községek közötti magasabb szintű együttműködés hiánya is hibáztatható. A szerbiai törvényhozás egyik fő feladata az kell legyen, hogy megfelelő jogi keretet alkosson az ilyen típusú együttműködések fejlesztéséhez – hangzott el tegnap Újvidéken a városi képviselő-testületben megtartott értekezleten, melynek témája az önkormányzatok együttműködésének fejlesztése volt. A konferencia megnyitása során Boris Barjaktarović, a tartományi kormány alelnöke, regionális együttműködési titkár elmondta, a válság ugyan nehezíti a gazdasági kapcsolatok fejlesztését is, de a mai eseményen részt vevő, e téren jó eredményeket elért községek képviselői, a pozitív példák bemutatásával mindenképp hozzájárulnak ezen kapcsolatok tökéletesítéséhez.

A konferencián részt vett a sokoldalú és sikeres kapcsolatok kiépítéséről ismert magyarországi Mórahalom polgármestere, Nógrádi Zoltán országgyűlési képviselő is, akit arról kérdeztünk, hogyan lehet egy ilyen gazdasági modellt létrehozni.

– Valóban, tizenhat évvel ezelőtt még ugyanolyan volt Mórahalom is, mint a többi környező település. Az elsődleges kitörési pontunkat éppen a környező településekkel való partnerség kialakításában vélem felfedezni. Kialakítottunk egy együttműködési területet, s pontosan tudni lehetett, mely települések tartoznak ehhez. Még az idevágó törvényszabályozás megszületése előtt elkezdtük fejleszteni e terület intézményeit, vagyis a hasonló illetékességű személyek állandó kommunikációját. Minden település esetében kijelöltük a megfelelő fejlődési irányt, így elkerültük azt, hogy egymás konkurenciájává váljunk, ellenkezőleg, egymást segítve fejlődhettünk. Csak e programozás megejtése után kezdtünk pályázni, először magyarországi, majd uniós pályázatokon, így válhattunk mára egy gazdaságát, népességét gyarapodónak nevezhető településsé. Célunk most az, hogy nemzetközi kapcsolatok révén, délvidéki és romániai községekkel együttesen pályázzunk brüsszeli forrásokra.

Nógrádi elmondta azt is, nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a fejlődés fenntartható maradjon, amihez elsősorban arra van szükség, hogy a befektetők agyával gondolkodjunk, akiknek az a legfontosabb, hogy mielőbb kifizetődővé váljon a beruházás. Temerinnel már kiváló együttműködése van Mórahalomnak, a további vajdasági együttműködési tervek kapcsán pedig Mórahalom polgármestere elmondta, a legkifizetődőbb a határ menti térség gazdasági átjárhatóságának a kialakítása lenne, ami elengedhetetlen feltétele a könnyebb gazdasági mozgás megteremtésének.

– Én mindig gazdaságban gondolkodom először, mert úgy vélem, ha gazdaságilag megfelelő szintre tudunk emelni egy adott régiót, akkor utána már sokkal könnyebb kulturális vagy egyéb más területeken együttműködni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás