2024. november 26., kedd

Útépítés és roma inklúzió

A Bánáti Társadalmi-Gazdasági Regionális Fejlesztési Ügynökség, a Vajdasági Garancia Alap és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség képviselői hétfőn az újvidéki Park szállodában összegezték az elmúlt időszakban megvalósított együttműködés eredményeit

A konferencián két jóváhagyott IPA-projektumot is bemutattak, melyek a szerbiai–romániai határ menti együttműködés keretében születtek.

Mirjana Paunov, a bánáti fejlesztési ügynökség igazgatója elmondta, munkájuk eredményessége elsősorban az annak révén megnyílt munkahelyek számában mérhető.

– Az elmúlt három év mérlege azt mutatja, hogy összesen 1 400 új munkalehetőséget teremtettünk a tartományi, köztársasági intézmények és európai pénzügyi alapok közreműködésével. A legfrissebb eredményeket az IPA-program révén biztosított két befektetés jelenti, melyek összértéke 700 ezer euró körül van. Két bánáti község, Magyarcsernye és Szécsány valósíthatja meg a megszerzett támogatás révén a tervbe vett projektjeit.

Szécsány esetében az útinfrastruktúra fejlesztésén lesz az elkövetkező időszakban a hangsúly, az IPA révén kiépülhet ugyanis a román határig haladó út. Bánát legszegényebbnek titulált községe a lakosság legszegényebb kategóriájába tartozó romák helyzetén kíván javítani: Magyarcsernye a Törökkanizsával, Bégaszentgyörggyel és a Temesvári Interkulturális Intézettel közösen, a romák társadalmi-oktatási felkarolására irányuló projekttel pályázott, s nyert most 150 ezer eurót. A közvetlenül 400, közvetett úton pedig mintegy 1 500 roma nemzetiségű személy bekapcsolódásával számoló projektum célja hozzáférhetőbbé tenni az állami intézmények szolgáltatásait, végrehajtani a romák felkarolását előirányzó Nemzeti Akciótervet, valamint öt különböző oktatási jellegű programot.

Arra a kérdésre, hogy melyek lennének azok a lépések, amelyek még hatékonyabbá tudnák tenni a bánáti fejlesztési ügynökség működését, Paunov azt válaszolta, egyes törvénymódosítások és rendelkezések elfogadása mindenképp szükséges. A jó hír az, tette hozzá, hogy ezeken már javában dolgoznak, tehát a közeljövőben eredmények várhatók e téren is.

– Elkészítettük a regionális fejlődési stratégia dokumentumát, mely meghatározza, milyen irányban fognak haladni az elkövetkező bánáti projektek, a jelen pillanatban pedig a nagybecskereki helyi önkormányzattal közösen készítünk egy hasonló stratégiatervet.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a következő időszakban az elmaradottabb régiók felzárkóztatására, valamint a kis- és középvállalkozások támogatására helyezik a hangsúlyt – közölte Goran Džafić, az ügynökség igazgatóhelyettese.

– Elégedetlenek vagyunk a községek munkájával, ami az uniós pénzek kihasználását illeti. A probléma valószínűleg a szakkáder hiányában van. Sokkal több pénz áll a rendelkezésre, mint amennyit a községek ki is használnak, igyekszünk majd a jövőben azon dolgozni, hogy ez az arány a jövőben pozitív irányba változzon.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás