2024. november 26., kedd

A bőkezűség gyümölcse

Két év múlva évi 200–240 ezer Lancia Musa és Idea kerülhet le a kragujevaci futószalagról

Mára már bizonyossá vált, 2011 végén indítják Kragujevacon a Fiat Idea és a Lancia Musa gépkocsimodellek gyártását. Másfél milliárd eurós szerbiai exportbevételre számítanak a Fiatnál 2012-ben

„Ha a Fiat olyan helyzetbe kerül, hogy nem számíthat biztosan az olaszországi üzemekben a vállalt kötelezettségek tiszteletben tartására, kénytelen lesz más, megfelelőbb környezetben folytatni a gépkocsigyártást.“ Sergio Marchionne, a Fiat igazgatója mondta többek között a megbeszélést követően, melyen az olasz kormány képviselőivel, valamint a három legjelentősebb olaszországi szakszervezet képviselőivel a gépjárműgyár vezetése ismertette az olasz és a szerb gazdaságot is érintő terveit, történetesen azt, hogy két személygépkocsinak, a Fiat Ideának, illetve a Lancia Musának a gyártását Kragujevacra telepítik át. A fenti mondathoz a Fiat első embere még hozzátette ugyan, hogy azt egyáltalán nem fenyegetésnek szánta, viszont mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy egy percre sem tervezi, semmilyen okból kifolyólag, kockára tenni vállalata fennmaradását, jövőjét. Még korábban közölték a Fiatnál, hogy a „költözés“ egyik fő oka az olasz szakszervezetekkel fennálló vég nélküli bajlódás, s az abból eredő folyamatos veszteségek.

Az autógyártás nemzetközi porondjának szakértői úgy vélik, valóban e „bajlódás“ lehet az egyik fő oka a Fiat döntésének, s az egyéb indoklások inkább csak kifogások – egyértelműen arról van szó, hogy Szerbiában „szófogadóbb“, „fegyelmezettebb“, emellett pedig olcsóbb, de képzett munkaerő várja a külföldi óriáscégeket, s kinek ne felelne meg jobban egy ilyen környezet a gazdasági válságból való lassú kievickélés folyamatában. Ugyanakkor az olasz nyilvánosság nehezen tudja lenyelni, hogy az eddigi „erősen olasz“ vállalat egyre multinacionálisabb jelleget ölt, főként az amerikai Chrysler tőkéje 35 százalékának a felvásárlása után, valamint azt követően, hogy a már meglévő szerbiai, brazíliai és lengyelországi gyárak mellett a Fiat lefektette az új oroszországi és kínai gépkocsigyárak üzleti alapjait is. Marasztalásra tehát a jelenlegi globális gazdasági állapotok mellett nemigen lehet bírni egy globális növekedésre törekvő gyárat, különösen nem úgy, ahogyan azt Silvio Berlusconi kormánya teszi: felhívták ugyan a Fiatot, hagyja Olaszországban az említett gépkocsik gyártási részlegeit, arra azonban, hogy konkrét szubvenciókat biztosítsanak az otthon maradásra, már nem mutattak hajlandóságot.

Mára tehát bizonyossá vált, 2011 végén megindul Kragujevacon az Idea és a Lancia Musa gyártása. A gépkocsigyár üzletvezetésénél azt is beharangozták, annak a pontos terve, hogy Olaszországban hogyan alakul majd a gyártás további dinamikája, szeptemberre készül el. Marchionne viszont, az élesebb hangú nyilatkozatai mellett, minden egyes alkalommal igyekezett arról is biztosítani a torinói üzem 5 800 foglalkoztatottját, hogy maga az áttelepítés miatt nem fenyegeti veszély a munkahelyeiket. Hogy ez mennyire hihető, nehéz lenne a jelen pillanatban megmondani, főként, ha figyelembe vesszük a Fiat vezetőjének azon kijelentéseit is, melyek szerint Olaszország az egyetlen olyan állam, ahol a gyár veszteségekkel küzd a jelen pillanatban.

A szerbiai gazdasági minisztériumnál, természetesen, tapsoltak a hír hallatán, s nem mulasztották el az önreklám soha vissza nem térő lehetőségét: több illetékes is közölte, íme, itt van a minisztérium fáradozásának gyümölcse, s egyben cáfolata is mindannak, amit az elmúlt időszakban a Fiattal szembeni állami bőkezűség rovására sokan írtak.

A tervek szerint 2012-ben már 200–240 ezer Lancia Musa és Fiat Idea készül el Kragujevacon, ezek 95 százalékát külföldön értékesítik, s másfél milliárd eurós bevételre számítanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás