2024. november 26., kedd

Konkrét stratégiák kellenek

Befejeződött a Duna menti régiók tanácskozása az együttműködésről
Tijana Živanović, Boris Barjaktarović és Németh Tibor újságírók előtt ismertetik az újvidéki tanácskozás részleteit

A tartományi regionális együttműködési titkárság illetékesei remélik, hogy a Dunához köthető stratégiai terveket sikerül majd kifizetődő projektekké alakítani. Erre, valamint a Duna-stratégia közvéleménynek való bemutatására kiváló alkalom lesz a szeptember végi belgrádi projektfinanszírozási konferencia.

Tegnap fejeződött be Újvidéken az a kétnapos szakmai tanácskozás, amely a „Duna menti régiók +” elnevezésű projekt keretében került megrendezésre. A projekt 2009 júniusa óta aktuális, és 2012 májusában ér véget. Pénzügyi keretét az a csaknem 2,1 millió eurós összeg képezi, amelyet a délkelet-európai együttműködési program (SEE –South-East Europe Transnational Cooperation Programme) keretében hagytak jóvá, illetve választottak ki 821 beérkezett pályázat közül 2007-ben.

Az újvidéki tanácskozás részleteit tegnap a tartományi kormányban ismertették. Boris Barjaktarović tartományi regionális együttműködési titkár úgy fogalmazott, Vajdaságnak, mint Duna menti régiónak a bekapcsolódása a munkába azért jelentős a tartományi titkárság számára, mert ezáltal a vajdasági kormány is tevékenyen részt tud vállalni az Európai Unió által készített Duna-stratégia elkészítésében. A projektben 19 ország képviselői vesznek részt, az idén csatlakozott államok: Horvátország, Moldávia és Ukrajna. Horvátország bekapcsolódása különösen jelentős, hiszen az egyéb, határon átívelő együttműködési programok révén sokrétűbbé válhatnak a Duna menti stratégia keretében biztosított lehetőségek is.

Németh Tibor, a szlovákiai regionális fejlesztési minisztérium projektmenedzsere elmondta, hogy a most zajló projekt lényegében az előző, Duna menti régiók analízisével foglalkozó 2006-2007-es projekt folytatása. Kiemelte, most már nem csupán analízisek, tanulmányok, helyzetfelmérések készítése a cél, hanem konkrét fejlesztési stratégiák felvázolása is, azaz a Duna menti együttműködés a következő lépcsőfokra léphetett. Mint mondta, jelenleg 47 régió elemzése folyik, köztük Vajdaságé is, mely az idén első ízben vesz részt a projektben, s ez nagy jelentőséggel bír a Duna-stratégia kidolgozásának tekintetében, különösen ha figyelembe vesszük, hogy földrajzi helyzetének köszönhetően Vajdaság két határ menti Duna-stratégiát is alkalmaz majd Horvátországgal, illetve Magyarországgal együttműködve.

A kétnapos újvidéki tanácskozáson éppen ezeknek a határ menti stratégiai dokumentumoknak a részleteit vitatták meg. Tijana Živanović, a Köztársasági Területrendezési Ügynökség nemzetközi projektekkel megbízott munkacsoport vezetője közölte, Szerbiában, persze főként Vajdaság területén, összesen kilenc régiót elemeznek, s az adatgyűjtés eredményeit be tudják majd építeni a készülő vajdasági területrendezési tervbe is, melyre a tartomány fejlődésének nélkülözhetetlen tényezőjeként kell tekintenünk.

A születendő projektekről, lehetőségekről, a potenciális együttműködő partnerekről a szeptember végi finanszírozási konferenciára ígértek több információt az illetékesek, a Duna-stratégia részleteit pedig az Újvidéken megtartandó októberi konferencián ismertetik, melyre a Duna menti országok parlamentjeinek képviselőit várják.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás