2024. november 26., kedd

Csak gázkrízis ne legyen!

A vajdasági távfűtők és az áramszolgáltató felkészültek a fűtésidényre – ám tartanak a váratlan helyzetektől
Az Elektrovojvodina elvégezte a tervezett felújításokat, mégis aggódva tekintenek a fűtésidényre, mert az idén a polgárok jelentős része átáll az árammal való fűtésre (Dávid Csilla felvétele)

A tartomány területén működő távfűtő művek, földgázforgalmazó vállalatok, a villanygazdaság, a NIS, a Srbijagas, továbbá az újvidéki TE-TO hőtelep és a városi energetikai ügynökség képviselői tartottak tegnap az Elektrovojvodina újvidéki székházának konferenciatermében együttes ülést a küszöbön álló fűtésidényre való felkészültségről. A média képviselőinek jelenlétében ugyan még szinte minden a legnagyobb rendben volt, eltekintve az alacsonynak vélt fűtésdíjak általános problematikájától. Az újságírók távozását követő oldottabb hangvételű beszélgetés már rámutatott arra: a helyzet korántsem olyan fényes, mint azt az energetikai értekezlet első órája mutatta. A tanácskozást a tartományi energetikai titkárság szervezte.

A helyzet komolyságára az Elekrtovojvodina áramszolgáltató első embere, Tomislav Papić utalt a legjobban, amikor a tanácskozás közepe táján, már másodízben, szót kért, s közölte, az Elektrovojvodina sem kétségek nélkül várja a telet, ahogyan arra még a fél órával azelőtti beszédből következtetni lehetett, igenis komoly veszélye van annak, hogy egy esetleges gázkrízis esetén, a villanyáram-rendszer is felmondja a szolgálatot.

Igaz, Radoslav Striković tartományi energiaügyi titkár már az értekezlet előtt sejtette, komolyak a gondok az ország energiaellátásával kapcsolatosan, de inkább általánosságokban beszélt, s közölte, ezek sajnos olyan bajok, melyektől sosem fogunk megszabadulni: okolhatjuk a problémáért Oroszországot, Ukrajnát, az energiaforrások hiányát, valamilyen formában mindig jelen lesznek, ezért folyamatosan kell dolgozni azok elhárításán is. A titkár elmondta, a hazánkban még érvényben lévő elszámolási rendszert egyes nyugati országok még a múlt század hetvenes éveiben elhagyták, s rontja a helyzetet, hogy mi ennyire késünk az újítások bevezetésével.

– Ma már mindenütt az energiatakarékosságra fektetik a legnagyobb hangsúlyt. Világos, hogy erről, és az energiahatékonyságról aligha fogunk tudni beszélni, ha múlt századbeli technikát használunk, s az árak is alacsonyabbak az indokoltnál – fogalmazott Striković.

A tanácskozáson a fűtésidény alakításában résztvevő valamennyi vajdasági vállalat, távfűtő képviselője részt vett. A távfűtő művek illetékeseinek felszólalásából egy olyan általános következtetés vonható le, hogy műszakilag ugyan valamennyien felkészültek a közelgő idényre, gondok vannak azonban a szolgáltatás megfizettetésével, a fűtőanyag miatti hatalmas adósságokkal, s mint mondták, sok esetben csak a Srbijagas földgázforgalmazó, vagy a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) jóakaratán múlik, hogy a fűtést biztosítani tudják a törlesztések elmaradása ellenére is. Többen is rámutattak, a távfűtők igen lehetetlen helyzetben vannak, hiszen a fűtés díját a helyi önkormányzatok szabják meg, nem tudnak tehát, szabadon, úgy üzletelni, hogy biztosítsák fennmaradásukat, s megfizettessék az elhasznált energia reális árát, másrészt pedig elvárják tőlük, hogy fennakadások nélkül fusson le a fűtésidény, még ha nem is tudják rendszeresen fizetni az elhasznált fűtőanyagot.

Az Elektrovojvodina igazgatója, a vállalat helyzetéről beszámolva közölte, a rendszer karbantartására idén szánt 900 millió dinárból 870 milliót már elköltöttek, ebből látszik, komoly előkészületeket végeztek el. Emellett, az új felszerelés és létesítmények vásárlására előirányzott 2,2 milliárd dináros összeg mintegy háromnegyedét is kihasználták már. Áram van elég, sőt, egy esetleges vészhelyzetre áram importálását is biztosították. Ezzel ellentmondásban van, hogy mégis aggódva tekintenek a fűtésidényre, mert az idén a polgárok jelentős része átállni készül az árammal való fűtésre. Papić közölte, tegnap jutott ahhoz az információhoz, hogy az elektromos berendezések piacán az utóbbi időben harminc százalékkal nőtt a villanykályhák iránti kereslet. Hogy sokan átállnak, azt a Novi Sad-Gas társadalmi vállalat illetékese is igazolta: mint mondta, elsősorban a gáz drágulási hírei miatt, a vállalat elvesztette ügyfeleinek mintegy öt százalékát, s valamennyien azt mondták, a gázról villanyáramra térnek át.

A Novi Sad-Gas vezetősége egyébként azt javasolja, a gázárak esetében is vezessék be a szociális kategóriát, azaz, hogy a legrosszabb anyagi helyzetben levő polgárok számára alacsonyabb árat számoljanak el. Így, szerintük, növelni lehetne a számlák megfizettetését, csökkenteni valamelyest az e polgárokat érintő költségeket, s az ügyfelek folyamatos távozását is.

Az újvidéki Távfűtő Művek képviselője biztosította a polgárokat, ha az időjárás nem javul, már ma este a városban melegek lesznek a radiátorok.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás