2024. november 26., kedd

Adják, de nem kell!

Szerbia eddig csak tizenkét százalékban használta ki a Világbank által jóváhagyott kedvezményes hiteleket

Már megkezdődtek a hivatalos tárgyalások a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a szerb kormány képviselői között a mintegy hárommilliárd euró összértékű készenléti hitelkeret hatodik felülvizsgálatáról. Közben mindinkább a figyelem középpontjába kerül a tény, hogy miközben az ország sok esetben drága hiteleket vesz fel, a meglévő, kedvezőnél is jobb feltételekkel kapott összegeket ki sem használja. Hogy mi ennek az oka? Elsősorban a jó projektek hiánya, másodsorban pedig a bürokratikus mulasztások.

A Világbanktól kapott 600 millió dolláros hitelösszeget például szinte egyáltalán nem használja az állam. Pedig már eltelt néhány év annak jóváhagyása óta. Mindez, persze, nem vet jó fényt az országra, különösen a jövőben igényelendő hitelek tekintetében. A Politika napilap érdeklődésére a mezőgazdasági tárcánál elmondták, a rendelkezésükre bocsátott összeg mindössze 12 százalékát használták ki!

A támogatási összegek kihasználási gondjaira washingtoni látogatása során Božidar Đelić kormányfőhelyettes is felhívta a figyelmet, mondván, tragikus végkifejlet lenne, ha amiatt, hogy a rendszer nem eléggé hatékony, fontos későbbi projektek támogatása maradna el, s emlékeztetett, a Világbanktól kapott kölcsönökre mindössze egy és másfél százalék közötti kamatot kell fizetni. Szerencsére, a ki nem használt, számlán veszteglő összegekre semmilyen plusz kamatot nem számolnak fel a nemzetközi pénzintézménynél.

S amíg a már jóváhagyott összegek elköltésével is gondok vannak, Szerbia máris újabb 900 millió dollár hitel kérelmezésére készül, melyet az elkövetkező négy esztendős ciklusban használna fel. A kérelem átadása során a Világbank illetékeseit, persze, érdekelte, mi fog történni a még ki nem használt 600 millióval, s úgy tűnik, a kormányalelnöknek sikerült is meggyőznie washingtoni tárgyalófeleit. A megbeszéléseken Đelić a projektek lassú készülését, a szükséges dokumentumok beszerzésének tempóját tette felelőssé a késlekedésért. A legnagyobb projektként a 10-es korridor Niš és Dimitrovgrad közötti szakaszát jelölte meg, melyre 388 millió dollárt fognak elkölteni a tervek szerint.

A Világbanknál egyetértettek azzal a véleménnyel, mely szerint jobb kiváló projekteket készíteni, ha kell hosszabb időt igénybe véve, mint elsietni a dolgokat. Hozzátették azonban, remélik, hogy beharangozott határidőn belül, azaz 2013 végéig elkészül a már említett 388 milliós útszakasz, s 2015-ben végleg lezárulhat az azzal kapcsolatos projekt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás