Az Újvidéki Vásár Master Központjában az Investexpo befektetési kiállítás megnyitását követően Kopogtat a befektető címmel tartottak tanácskozást az önkormányzatok fejlődésével foglalkozó nemzeti csoportosulás (NALED) szervezésében. A rendezvényen külföldi beruházók mellett a sikeres községek vezetői is felszólaltak. Goran Ješić, a legsikeresebb vajdasági községként elismert Inđija polgármestere szerint a jogrend hatékonysága elengedhetetlen előfeltétele a sikeres beruházásnak. befektetői célterületté akkor válhat egy önkormányzat, ha a túlméretezett községi bürokráciát leépítik.
Az összejövetelen arra próbáltak rávilágítani, milyennek kell lennie egy sikeres helyi önkormányzatnak ahhoz, hogy felkeltse a potenciális beruházók figyelmét. Mégis, valamelyest több szó esett arról, milyennek nem kell lennie, s melyek azok a tényezők, amelyek gátolják a beruházásokat – az ok minden bizonnyal az, hogy ilyen tapasztalatból, egyelőre, több van.
A horvát példákról beszélve Andrea Vugrinović gazdasági fejlődési és európai integrációs szaktanácsadó elmondta, a legtöbb esetben a politikai tettrekészség, a megfelelő gazdasági stratégia hiánya és a korrupció a felelősek a külföldi beruházások elmaradásáért. Mint mondta, Horvátország helyzete, és az általa nyújtott lehetőségek sokkal nagyobb befektetéseket is szavatolhattak volna, ha másként kezelik ezeket a lehetőségeket. Szintén a tettrekészséget emelte ki Saša Vučinić, Szabadka polgármestere is, aki elmondta, az utóbbi időben Szabadka részben annak az elhatározottságnak köszönhetően vált gazdaságilag az ország egyik legaktívabbnak nevezhető városává, mely minden egyéb ügy elé helyezte a beruházások idevonzásának az ügyét.
A BIZTONSÁG FONTOSABB A SZUBVENCIÓKNÁL
A tanácskozáson részt vett Nam Yong Woo, a dél-koreai Yura vállalat vezérigazgatója is. Mindenekelőtt az adott befektetés biztonságára helyezte a hangsúlyt, mondván, amikor a szerbiai beruházásról kellett dönteniük, elsőrendű fontosságú kérdésként az ország stabilitására, a befektetés biztos megtérülésére tekintettek. Természetesen fontos tényezők az üzlet folytatásához biztosított alacsony díjak is, az európainál lényegesen alacsonyabb kommunális és infrastrukturális költségek, valamint az olcsóbb munkaerő, mégis, az üzlet biztonsága az, ami dönt egy-egy befektetés ügyében, ez a kérdés, még az igen hatékony állami szubvencióknál is, erősebb hatással lehet a pozitív vagy negatív döntésre.
Nyilatkozatában Goran Ješić, a legsikeresebb vajdasági községként elismert Inđija polgármestere kifejtette, a jogrend hatékonysága, a törvények szerinti eljárások elengedhetetlen előfeltételei a beruházásoknak.
– Ez egyes konkrét esetekben egyszerűen annyit is jelenthet, hogy egy adott előszámlát tíz napon belül lehessen megfizettetni, s ne négy éven belül. A másik, igen fontos tényező, a községi bürokrácia folyamatos leépítése, egyszerűsítése, melynek révén megint drága időt lehet megtakarítani. Szerencsére, mindennek a fontosságát nem csupán Inđija ismerte fel, hanem még jó néhány helyi önkormányzat. A mi célunk is az, hogy ezek is mielőbb erősödjenek, véghez vigyék a szükséges reformokat és csatlakozzanak a fejlettebbekhez – fogalmazott Ješić, majd hozzátette – a jelenlegi körülmények között a befektetővel való első beszélgetés és az adott gyár létrehozása között mégis el kell telnie legalább három évnek.
Az Újvidéki Vásáron kedden megnyílt az Investexpo 2010 beruházási kiállítás, s az azzal párhuzamosan megrendezésre kerülő XIX. Nemzetközi Energiaügyi Kiállítás. A megnyitón Mlađan Dinkić köztársasági gazdasági miniszter kijelentette, Vajdaságban Újvidék, Szabadka, Versec, Nagybecskerek, Mitrovica, Inđija és Pećinci vonzzák a legtöbb befektetőt, s a lista, sajnos, ezekkel a városokkal, körülbelül, le is zárul. Hozzátette, a kormány kész segíteni a többi községnek a felzárkózásban, mert befektetések nélkül lehetetlenség javítani az ország külkereskedelmi mérlegén.
A gazdasági miniszter és a tartományi kormányfő kiállításszemléje Bojan Pajtić tartományi kormányfő közölte, az elmúlt tíz év során 5,7 milliárd euró külföldi tőke áramlott a tartományba a befektetéseknek köszönhetően, melyek révén mintegy 68 ezren kaptak munkát. Pajtić szerint arra kell felhívnunk a külföldi beruházók figyelmét, hogy hazánkban nagyobb profitot könyvelhetnek el, mint a környező országokban, az itteni adópolitika, pénzügyi stabilitás és a munkaerő minőségének következtében. |
BÜROKRÁCIA MINT LEGFŐBB AKADÁLY
Szabadkán az ország hatodik Metro Cash&Carry üzlete nyílt meg. A szaktanácskozás résztvevőjét, Szűcs Ferencet, a Metro vállalatfejlesztési igazgatóját kérdeztük arról, melyek azok az alapvető feltételek, amik az adott országban, helyi önkormányzatban biztosítják a kellemes üzleti légkört.
– Az számít jó befektetésnek, amelyik a befektetőnek és a befektetés helyén élőknek egyaránt megfelel, hasznára válik. A világban, a mai körülmények között, nem könnyű megtalálni ezt az egyensúlyt. Szabadkán az számított szerencsés körülménynek, hogy pártfüggetlen módon, mindenki támogatta a Metro megnyitását. Ez iskolapéldája annak, hogyan lehet nehéz körülmények között is megvalósítani egy tervet. Az elsődleges feltétele minden befektetésnek, hogy az eleget tudjon tenni az üzleti szempontoknak. A megfelelő jogi háttér is fontos.
Arra a kérdésre, hogy melyek számítanak a legnagyobb akadályoknak ma Szerbiában, a Metro fejlesztési igazgatója elmondta, a bürokrácia a legkifejezettebb akadályozó tényező.
– Egy átlagos európai országban egy év elegendő arra, hogy véghez vigyenek egy projektet, itt ez egyelőre még elképzelhetetlen. Szabadkán kizárólag annak köszönhetően valósíthattuk meg ilyen gyorsan az ötletet, mert általános volt annak támogatottsága, s minden döntéshozó szerv aktívan bekapcsolódott annak realizálásába. Egy belgrádi projektünk azonban már három éve húzódik, s ha minden jól megy, novemberben talán elkezdhetünk építkezni.